Zortrax – prognozy wzrostu
19 cze 2017 10:33

Liczba sprzedanych drukarek 3D wzrośnie o 39% w 2017 r, a lokomotywami napędzającymi wzrost w tej branży będzie lotnictwo, medycyna i motoryzacja. Tak wynika z opublikowanego parę tygodni temu raportu renomowanej firmy badawczej CONTEXT która monitoruje globalny rynek druku 3D.  Wg szacunków CONTEXT, w kolejnych 5 latach, liczba sprzedanych drukarek będzie rosnąć w średniorocznym tempie ok. 42% (CAGR), a wartość przychodów ze sprzedaży drukarek 3D w badanym okresie, będzie rosnąć w średniorocznym tempie 33% (CAGR). Z danych tej samej firmy, opublikowanych w 2016 wynika też, że tempo rozwoju w segmencie drukarek desktopowych, w skali roku, wyniesie nieco ponad 8%. Tymczasem, jak wynika z raportów finansowych za rok 2016, polska spółka Zortrax odnotowała w stosunku do roku poprzedniego 43% wzrost przychodów, startując w roku 2015 z poziomu 2% udziału w globalnym rynku desktopowych drukarek 3D.

CONTEXT to firma, która regularnie monitoruje rynek druku 3D zbierając poufne, globalne dane od czołowych producentów drukarek, agregując je i przetwarzając na raporty. W właśnie wydanym, najnowszym Raporcie CONTEXT 2017 prognozuje globalne trendy na najbliższe 5 lat.

Z badania wynika, że w 2017 liczba sprzedanych drukarek 3D wzrośnie o 39%, a przez kolejne 5 lat rosnąć będzie w średniorocznym tempie ok. 42%. W ciągu najbliższych 5 lat (2016 – 2021) wartość przychodów z tego tytułu będzie rosnąć średniorocznie w tempie 33% (CAGR). Drukarki desktopowe będą dominować na rynku pod względem ilości sprzedawanych urządzeń, a zapotrzebowanie na technologię druku 3D wciąż będzie silne w branży lotniczej, medycznej i motoryzacyjnej.

Wolumenowo branża druku 3D zdominowana będzie przez drukarki FFF, czyli bazujące na takiej technologii, którą w swoich produktach stosuje polska firma Zortrax. Fakt, że CONTEXT ocenia, że to ta właśnie technologia będzie liderem rynku druku 3D, to oczywiście doskonały prognostyk dla tej spółki.

„Z powodzeniem potrafimy wykorzystać sprzyjającą  koniunkturę. W ciągu niecałych 4 lat osiągnęliśmy pozycję jednej z wiodących marek w segmencie desktopowych drukarek 3D” – mówi Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax SA – „Bardzo szybko  ze start-upu rozwinęliśmy się w spółką o globalnym zasięgu, której produkty z powodzeniem sprzedajemy w obrębie rynków o największym potencjale wzrostu. Uzyskanie tak dobrych wyników było możliwe dzięki wielu czynnikom. Mamy wysokiej jakości produkty, które potrafimy sprzedać, w oparciu o intensywnie rozwijającą się sieć sprzedaży. Równie istotne znaczenie ma fakt, że stale poszerzamy naszą ofertę produktową. W ten sposób reagujemy na zmiany zachodzące w obrębie globalnych rynków, gdzie prowadzimy działalność operacyjną”.

Zortrax konsekwentnie rozbudowuje ofertę produktową. Świadczy o tym m.in. wprowadzenie na rynek drukarki 3D Zortrax Inventure, która swoją premierę miała w czerwcu 2017 w Olsztynie, podczas trwającej właśnie dwudniowej konferencji dla dystrybutorów i resellerów zatytułowanej "Zortrax Experience Conference", w której uczestniczyli zamawiający z 6 kontynentów.

Drukarka ta umożliwia druk z jednoczesnym zastosowaniem dwóch różnych materiałów bazowych i jest szczególnie przydatna do druku przedmiotów zawierających ruchome elementy. Globalna sprzedaż drukarki Inventure rusza 14 czerwca br.

Warto zwrócić uwagę na to, że rozbudowie oferty produktowej spółki towarzyszy także  rozwój globalnej sieci sprzedaży. Systematycznie wzrasta liczba krajów, w których można nabyć produkty sygnowane marką Zortrax. Aktualnie  jest to możliwe w 80 państwach na 6 kontynentach. Stale rośnie także liczba resellerów, która obecnie przekroczyła 170.

Tego rodzaju działania mają realne przełożenie na wzrost udziałów spółki Zortrax w globalnym rynku sprzedaży drukarek 3D, w kategorii desktop. Wg Raportu „3D Printing Market 2016” firmy konsultingowej Deloitte, Zortrax w 2015 miał już 2% udział w globalnym rynku sprzedaży desktopowych drukarek 3D. Z kolei wg globalnego raportu 3D HUBS za Q2-2017 drukarka Zortrax M200 zdobyła 2 miejsce w Europie (4,1 %) i 3 miejsce (3,9%) w rejonie Azji i Pacyfiku po względem udziałów w rynku. Ranking ten wskazał także, że wśród kilkuset ocenianych urządzeń polska drukarka Zortrax M 200 w globalnym rankingu zajęła 7 miejsce w kategorii najwyżej oceniana drukarka desktopowa.

Branża druku 3D rozwija się systematycznie. Potwierdzają to nie tylko dane z raportu CONTEXT zaprezentowane wyżej, ale także informacje przedstawiane w innych raportach dotyczących druku 3D: 

  • W 2014 wartość rynku druku 3D wynosiła 3,7 mld USD (źródło: SmartTech 2014, za: Deloitte „3D Printing Market 2016”)
  • W 2015 wartość ta wzrosła osiągając 4,8 mld USD (źródło: Deloitte„3D Printing Market 2016”)
  • Według estymacji Deloitte do roku 2020 rynek ten wzrośnie czterokrotnie osiągając wartość 20,5 mld USD (źródło: Deloitte„3D Printing Market 2016”)
  • Do roku 2022 wartość rynku osiągnie 30.19 mld USD przy średniorocznych wzrostach CAGR  na lata 2016-2022, na poziomie 28.5% (źródło: Markets and Markets.com 2016 raport „3D Printing Market by Printer Type, Material Type (Metals, Plastics, Ceramics & Others), Material Form (Powder, Liquid, Filament), Process, Technology, Software, Service, Application, Vertical and Geography - Global Forecast to 2022”)

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax