Zortrax Inkspire-nowa drukarka żywicowa
17 wrz 2018 08:00

Chociaż nie było do tej pory żadnych oficjalnych zapowiedzi wskazujących na takie posunięcie, Zortrax postanowił wyjść poza branżę FFF. Jesienią tego roku w sprzedaży ma pojawić się pierwsza żywicowa drukarka 3D od Zortrax. Kosztować będzie 2699 USD.

Inkspire działa w technologii UV LCD, która polega na wykorzystaniu wyświetlacza LCD z ultrafioletowym podświetleniem LED (długość fal 405nm), dzięki czemu cała warstwa żywicy światłoutwardzalnej zostaje oświetlona i utwardzona w tym samym czasie. Według słów producenta, drukarka ma być 8 razy szybsza i 9 razy dokładniejsza, niż wiodące drukarki działające w technologii DLP i SLA. Metoda UV LCD ma być kompromisem łączącym zalety SLA i DLP z pominięciem ich wad. Inkspire ma umożliwiać zarówno szybki, jak i precyzyjny druk.

Jak mówi Rafał Tomasiak, prezes firmy Zortrax, „pojedynczy piksel w Zortrax Inkspire mierzy 50×50 mikronów, a minimalna wysokość warstwy to zaledwie 25 mikronów. Drukarka potrafi tworzyć detale widoczne jedynie pod mikroskopem”.

Urządzenie ma być dobrym wyborem w produkcji niskoseryjnej, znajdując zastosowanie w inżynierii precyzyjnej, protetyce dentystycznej i jubilerstwie.

Inkspire ma mieć pole robocze o wymiarach 74 x 132 x 175 mm, całe urządzenie ma mierzyć 210 x 210 x 420 mm. Ma drukować z szybkością 20-36mm/h.Według producenta oznacza to produkcję 50 – 80 elementów na raz w czasie 1,5 godziny.

Urządzenie będzie wyposażone w ekran dotykowy, możliwa będzie zdalna komunikacja z nim za pomocą Wi-Fi, a przygotowanie modeli odbywać się będzie standardowo, w Z-Suite. Zmodyfikowana wersja slicera ma umożliwiać zapauzowanie wydruku dla uzupełnienia żywicy i ustawienie odrębnych czasów ekspozycji na UV dla modelu i supportów.

Jak producent wskazuje, do wydruków z Inkspire przydatna może być myjka ultradźwiękowa Zortrax Ultrasonic Cleaner, z której pomocą wydrukowane obiekty mają być oczyszczane w ciągu 20 minut.

Inkspire ma działać z przygotowaną przez producenta żywicą Zortrax Resin Basic, która ma być dostępna w kolorze białym, nie oznacza to jednak, że nie będzie wspierane użycie żywic od innych producentów. Drukarka może działać z każdą żywicą, która zostaje utwardzona przez fale o długości 405nm, dzięki czemu urządzenie znajdzie zastosowanie w branżach wymagających specjalistycznych fotopolimerów.

Wkrótce ma pojawić się więcej informacji na temat dostępności drukarki.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax