Wywiad z Reinhild Westmeyer, dyr. market. EFI
24 lip 2018 15:01

Frazer Chesterman rozmawia z Reinhild Westmeyer - dyrektor marketingu firmy EFI na temat transformacji technologii analogowej.

Poproszę o krótkie wprowadzenie, czym się zajmujesz?

EFI przetwarza obrazy analogowe, zamieniając je na na cyfrowe za pomocą skalowalnych produktów. Główna siedziba firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej ale mamy biura na całym świecie. Pracuję w biurze w Ratingen w Niemczech, niedaleko Düsseldorfu. Nasza firma opracowuje przełomowe technologie do produkcji oznakowań, opakowań, tekstyliów, płytek ceramicznych, oferując szeroką gamą drukarek, atramentów jak również wszechstronny pakiet workflow, który przekształca i usprawnia procesy produkcyjne, zwiększając konkurencyjność i produktywność przedsiębiorstw naszych klientów.

Firma jest podzielona na trzy kategorie: serwery i rozwiązania EFI Fiery, drukarki atramentowe (np. maszyny wielkoformatowe i drukarki tekstylne) oraz oprogramowanie. Jestem dyrektorem marketingu korporacyjnego EFI w regionie EMEA i pracuję we wszystkich trzech sektorach.

Jak rozpoczęła się twoja kariera?

Po ukończeniu edukacji i uzyskaniu dyplomu w biznesie międzynarodowym, zanim zdecydowałam się szukać bardziej długoterminowego zlecenia, pracowałam w różnych branżach i w różnych lokalizacjach. Pewnego dnia zaproponowano mi przeprowadzenie wywiadu z firmą będącą wówczas start-upem, która była mocno zaangażowana w drukowanie. Okazało się, że szukają osoby pracującej w biurze w Ratingen, która mogłaby wspierać ich działania sprzedażowe i marketingowe. Ta firma to EFI. Dołączyłam do EFI w 1996 r. i objęłam dynamiczny, inspirujący i międzynarodowy zespół ludzi. Od momentu gdy rozpoczęłam pracę firma zwiększyła ponad trzykrotnie przychody i rozszerzyła swoją działalność. Z biegiem czasu pełniłam różne funkcje w ramach struktur sprzedaży i marketingu.

Opowiedz mi więcej o rozwoju produktów EFI, co w tej chwili jest wyjątkowe?

Gdy sprzedajesz sprzęt do druku cyfrowego dużą część pracy stanowi rozmowa z klientami na temat zalet i jakości zapewnianej przez twoje rozwiązania. Nie można jednak zapomnieć, że klienta końcowego może wcale nie interesować technologia, a tym samym druk cyfrowy. Klient po prostu chce wydrukować pracę na czas, z gwarancją powtarzalnej - wysokiej jakości, którą zna z tradycyjnych metod produkcji. Nie zapominajmy, że ważna jest także cena nawet gdy, jak to często bywa, nakłady, które klienci zlecają są mniejsze niż w przypadku poprzednich zamówień.

Jedną z rzeczy, która naprawdę ukierunkowała EFI na budowanie skutecznych rozwiązań jest nacisk na innowacje, które mogą wpłynąć na podejście zakupowe nabywcy i dlatego uważam, że tak ważna jest obecność  Fiery w naszym portfolio. Tak więc, jeśli cyfrowe urządzenie drukujące może zapewnić doskonałą jakość, być może istnieje również problem, który trzeba rozwiązać za pomocą Fiery DFE.

Posiadanie najnowocześniejszego oprogramowania zintegrowanego z naszymi urządzeniami oznacza, że ​​nasi klienci mogą śmiało iść naprzód i rozwijać się dzięki produktom cyfrowym. Stale ulepszamy ofertę, wciąż jesteśmy w stanie opracować i wdrożyć usprawnienie procesu, który może poprawić rentowność całego biznesu.

Nad jakimi nowymi produktami pracujesz?

W przestrzeni przemysłowej, Nozomi – ultraszybka maszyna do cyfrowego druku inkjetowego przeznaczona do opakowań z tektury falistej jest niezwykłym przykładem tego, w jaki sposób nowa technologia może przyspieszyć transformację analogowo-cyfrową. Jest to również dowód na to, co firma może osiągnąć dzięki połączonej wiedzy specjalistycznej, gdyż platforma Nozomi została stworzona przy pomocy zespołów technicznych na całym świecie.

Znaczna część naszych aktywności na rynku tekstyliów przemysłowych związana jest z odzieżą i dekoracjami drukowanymi. W ubiegłym roku wypuściliśmy cztery drukarki EFI Reggiani, w tym nową, najwyższej klasy drukarkę EFI Reggiani COLORS, która może drukować przy użyciu do 12 atramentów jednocześnie w niemal każdym typie konfiguracji. Wprowadziliśmy również nowe narzędzia Fiery DesignPro do przemysłowego drukowania tkanin. Ponadto zaprezentowaliśmy nowy atrament pigmentowy, który można stosować z niemal każdym rodzajem tekstyliów do bezpośredniego drukowania na tkaninie bez konieczności parowania lub prania.

Najnowszą premierą nowego produktu w przestrzeni przemysłowej jest technologia piątej generacji dla drukarek do dekoracji płytek ceramicznych - EFI Cretaprint. Drukarki zawierają nowe głowice drukujące e-D5, które mają przeprojektowaną dyszę, dzięki czemu można drukować szybciej, oferując jednocześnie lepszą spójność. Oznacza to rozwój naszych możliwości na rynku płytek, w którym mówiąc o obszarze cyfrowym, EFI jest już liderem .

Jak brzmi wasze motto biznesowe?

My w EFI jesteśmy nieustannie skupieni na jednej rzeczy: na rozwoju i sukcesie naszych klientów. Firma jest wyjątkowa i odnosi sukcesy. Nieustannie staramy się ulepszać ofertę. Chcemy wyprzedzać oczekiwania dotyczące tego, czego klienci będą potrzebować w przyszłości, ale tak naprawdę może się to udać tylko wtedy, gdy będziemy mieć bliskie, silne relacje z klientami, co pozwoli nam kierować tym, co robimy w dziale badań i rozwoju. Naszym celem jest pomoc klientom w opracowaniu i wdrożeniu usprawnień całego procesu, tak aby mogli zwiększyć swoją rentowność. Członkowie zespołu Senior Leadership Team dużo podróżują, aby spotykać się z obecnymi i potencjalnymi klientami oraz partnerami, rozmawiać o sytuacji biznesowej, szansach i wyzwaniach oraz oczekiwaniach na przyszłość. To nie tylko pomaga strategicznie EFI, ale także wszystkim pracownikom, ponieważ nasz zespół Senior Leadership ma dzięki temu pełniejszy i zawsze aktualny wgląd w sytuację firm, które wspieramy naszymi rozwiązaniami.

Jak widzisz przyszłość druku cyfrowego?

Udział technologii cyfrowych w rynku druku systematycznie rośnie . Jeśli spojrzeć na niektóre obszary wzrostu rynku, takie jak tektura falista i tkaniny, jesteśmy dopiero na początkowych etapach i mamy poczucie, że jeszcze wiele dobrego się tu wydarzy. Druk cyfrowy osiągnął tak wiele z kilku powodów - jednym z nich jest ciągła innowacja, która ma miejsce w przypadku drukarek atramentowych, gdzie maszyny nie tylko stają się szybsze, ale oferują wyższą jakość i mogą obecnie drukować na niemal dowolnych podłożach.

 EFI jest firmą, która chce zapewnić wiodącą pozycję na rozwijających się rynkach pod względem oferty produktowej i technologicznej. EFI przez jakiś czas patrzyła na rynek tektury falistej: wiele drukarek EFI VUTEk sprawdza się na rynku opakowań, Radius Enterprise, oprogramowanie do planowania zasobów (ERP) ułatwia produkcję składanych kartonów, opakowań giętkich, wytłaczanie tworzyw sztucznych i innych materiałów drukarskich. Ponadto pozyskaliśmy kilku programistów oprogramowania do obiegu opakowań, takich jak systemy CTI i Escada, systemów, które dodatkowo rozszerzają pakiet oprogramowania EFI dla rynku tektury falistej.

Wkraczamy w nowe sektory, takie jak opakowania i dekoracje. Opakowania są oczywistym rynkiem, na który można wejść, ponieważ jest to obszar drukowania, którego nie można zastąpić cyfrowymi rozwiązaniami alternatywnymi. O ile nasze rozwiązania dla tektury falistej są stosunkowo nowe, EFI od dawna jest czołowym dostawcą w zakresie obiegu opakowań dzięki naszemu produktowi Radius ERP. I podobnie jak w przypadku każdego rynku, wybieramy selektywnie miejsca, w których naszym zdaniem możemy zapewnić największą wartość.

Jaki sukces odnieśliście w eksplorowaniu bardziej przemysłowych sektorów?

Warto wspomnieć o tekstyliach - udało nam się rozszerzyć zakres tego, co już było sukcesem w 2015 roku, mam tu na myśli cyfrowy druk przemysłowy i maszyny Reggiani. Oprócz wprowadzenia nowych maszyn drukujących, stworzyliśmy kompletny ekosystem wokół cyfrowego drukowania tkanin przemysłowych, w tym Optitex, zakupione w 2016 roku oprogramowanie 2D do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), produkty Fiery i drukarki EFI Reggiani. Połączenie tych ofert daje przewagę konkurencyjną naszym klientom. Jest to rosnący rynek, a dostępna dziś technologia ma ogromne znaczenie w Europie dla rozwoju usprawnionego, bardziej wydajnego łańcucha dostaw odzieży, zarówno dla marek szybkiej mody, jak i głównych firm odzieżowych.

W opakowaniach z tektury falistej nasi klienci odnoszą sukcesy z Nozomi. Sprzedaliśmy 9 drukarek w pierwszym kwartale tego roku, a dynamika nadal przyspiesza. Maszyna zmienia sposób, w jaki nasi klienci podchodzą do produkcji opakowań z tektury falistej, a oni z kolei mogą zaoferować swoim klientom znacznie większą elastyczność i efektywność w zakresie zmienności projektu i czasu realizacji przy zachowaniu wysokiej jakości. Firma przeznaczyła dodatkowe zasoby na całym świecie na rozwój rynku tektury falistej. Wiele firm produkujących opakowania z tektury falistej wykorzystuje nasze oprogramowanie do zarządzania przepływem pracy, naszym celem jest doprowadzenie do globalnej transformacji analogowo - cyfrowej.

Opracowano na podstawie informacji z portalu Industrial Print Blog