Wiosenne Dni Otwarte „Internal Design” z drukarkami EFI PRO
29 maj 2019 06:00

W siedzibie Atrium  Centrum Ploterowe w Opolu miały miejsce tematyczne Dni Otwarte poświęcone szeroko rozumianemu druku dekoracji. Pośród kilkunastu maszyn do druku wielkoformatowego największymi były amerykańskie drukarki LED – EFI Pro 16h i Pro 24f. Opolski dystrybutor takich marek jak EFI i Mutoh zaprezentował  możliwości, jakie daje współczesny sprzęt do druku cyfrowego z uwzględnieniem dekoracji wnętrz.

Zaprezentowaliśmy maszyny do druku wielkoformatowego reprezentujące 3 technologie druku: bezpośrednio na tkaninach naturalnych i sztucznych, na materiałach sztywnych takich jak kamień, szkło, drewno oraz na mediach elastycznych: tapetach, foliach, płótnach, papierach. Mówi Paweł Stania, z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe.

Domeną produkcyjnych maszyn LED takich jak EFI, jest bezpośredni zadruk płyt (np. meblowych) i frontów, paneli podłogowych i elewacyjnych, blatów, drzwi, framug, parapetów, sufitów, szkła dekoracyjnego, elementów mebli… Dzięki cyfryzacji produkcji, możliwe jest dostarczanie indywidualnych, spersonalizowanych wzorów jak i nakładowej produkcji. Warto wspomnieć, że światowy potentat jakim jest IKEA, dostarcza drzwi i meble drukowane właśnie na drukarkach EFI.

EFI Pro 24f to przemysłowy flatbed o obszarze zadruku 2.54 metra szerokości i długości 1.32 m. Nad 4-strefowym stołem z podsysem porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). EFI Pro 24f to drukarka 4-kolorowa z 2 kanałami koloru białego. EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatkach. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm. Nad całością czuwa oprogramowanie EFI Fiery proServer Core z technologią przyspieszonego ripowania „FAST RIP”. Wydajność drukarki sięga 107 m2/h. EFI Pro 24f zdobył już w Polsce w ubiegłym roku pierwszą targową nagrodę „The Prize For Innovations”.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ploter marki EFI zdobył uznanie branżowych ekspertów. Złoty kolor medalu potwierdza najwyższą światową jakość tego urządzenia. Dodatkowo jesteśmy dumni, że EFI Pro 24f pokonał w tym konkursie wiele innych urządzeń LED-UV. Można, powiedzieć, że to debiut idealny. Teraz pora na jego rynkowy sukces, o czym można było przekonać się na Dniach Otwartych.

Z kolei EFI Pro 16h to hybrydowy, czyli rolowo-stołowy ploter LED o szerokości 165 cm i produktywności do 91 m2/h. Jest to również przemysłowa drukarka, wyposażona w głowice drukujące w technologii zmiennej wielkości kropli. Ploter EFI Pro 16h drukuje atramentami CMYK i jest wyposażony w podwójny kanał koloru białego dla zachowania wysokiej prędkości tym kolorem. Warto wspomnieć, że kolor biały w ploterach EFI jest śnieżnobiały. „Szesnastka” umożliwia zadruk w wysokiej rozdzielczości, do 1200 x 1200 dpi. Drukarka jest wyposażona w wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak: listwa antystatyczna, modułowy stół, energooszczędne lampy LED, profesjonalny serwer EFI Fiery pro Server Core.

Podczas Dni Otwartych pokazaliśmy także drukarkę EFI Pro 16h. Ta maszyna zaspokoi potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, poszukujących „hybrydowego” rozwiązania do druku zarówno na nośnikach elastycznych z roli jak i sztywnych płyt. Ten ploter został także nagrodzony, Złotym Medalem Festiwalu Druku.

Właśnie zadebiutował trzeci ploter serii Pro - EFI Pro 32r. Ten ploter LED 3.20 m zmienia „warunki gry”, dzięki najbardziej innowacyjnym technologiom. Piątej generacji głowice z nową technologią UltraDrop, oferują natywną wielkość kropli atramentu 7 PL! Co więcej, prędkość druku 207 m2/h onieśmieli konkurencyjne rozwiązania. Dzięki kolorowi białemu można będzie zrealizować niemal każde zlecenie o szerokości 3.20 m.

Model H1625-LED to 4 kolorowa drukarka LED o szerokości 1.65 z opcjonalnym kolorem białym. Jej produktywność sięga 42 m2/h. Maksymalna rozdzielczość druku plotera to 1200 x 600 dpi. Głowice posiadają 8 poziomów skali szarości (grayscale).

Ploter EFI H1625-SD to z kolei bliźniacza maszyna, dedykowana do zadruku materiałów termoformowanych. Drukarka H1625-RS to hybryda do druku znaków drogowych, wyposażona w atramenty 3M umożliwia produkcję znaków spełniających wymagania dotyczące ruchu drogowego. Urządzenie pozwala także na produkcję oznakowania tymczasowego i niecertyfikowanego, znaków bezpieczeństwa, informacji turystycznych, kierunkowskazów, itp. Technologia cyfrowa gwarantuje stały i relatywnie niski koszt produkcji od jednego do setek egzemplarzy.

Opracowano na podstawie informacji Atrium Centrum Ploterowe