VSHAPER PRO Wspiera Zespoły Rywalizujące w SOLVAY AM CUP
24 sty 2018 09:00

Grupa SOLVAY, będąca jednym z wiodących producentów wysokiej jakości polimerów, zaprosiła studenckie zespoły z całego świata do rywalizacji, w ramach której będą tworzyć modele przestrzenne drukując je w 3D. Wśród uczestników Additive Manufacturing Cup, znalazły się dwa zespoły reprezentujące Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (WSIiZ), które przy wsparciu drukarki 3D VSHAPER PRO powalczą o atrakcyjne nagrody.

Additive Manufacturing Cup to międzynarodowy konkurs, w którym studenckie zespoły będą musiały jak najwierniej odtworzyć wskazany element 3D z użyciem PEEK-u (polieteroeteroketonu) firmy SOLVAY. Dzięki swoim właściwościom materiał PEEK jest szeroko stosowany w medycynie, lotnictwie i motoryzacji. Sprawdza się szczególnie przy produkcji małych serii, specjalistycznych projektów i prototypów, w których obróbka metalu jest wyjątkowa trudna lub niemożliwa. Cechy tego materiału z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle, gdzie coraz częściej zastępuje on aluminium, stal czy nawet tytan. Należy przy tym, do grona najtrudniejszych do drukowania polimerów, którego przetwarzanie wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń.  

Drukarka 3D VSHAPER PRO, z której korzystają studenci WSIiZ przygotowując konkursowe modele, jest jednym z nielicznych na świecie urządzeń drukujących materiałem PEEK w temperaturze 450°C. Urządzenie w ubiegłym roku nagrodzono Złotym Medalem MTP 2017, Build 3D Printing Awards oraz nominowano do 3D Printing Industry Awards 2018, tytułu Najlepsza drukarka 3D w plebiscycie CD3D, a także tytułu Produkt Roku 2017 magazynu "Inżynieria & Utrzymanie Ruchu".

Konkurs SOLVAY Additive Manufacturing Cup podzielony został na dwa etapy. Do rundy finałowej, która będzie polegała na odtworzeniu złożonego kształtu, zostaną wybrane te drużyny, które w rundzie pierwszej stworzyły najlepsze wydruki 3D. Prace finałowe będą oceniane na podstawie dwóch kryteriów: ich stabilności mechanicznej i estetyki. Rywalizacja w ramach Additive Manufacturing Cup potrwa do 22 marca 2018. Firma VERASHAPE jest strategicznym partnerem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Opracowano na podstawie informacji VSHAPER