Viva Magenta kolorem roku 2023
5 gru 2022 06:00

Podczas targów sztuki Art Basel, odbywających się w Miami, Instytut Pantone ogłosił wybór koloru roku 2023. Jak co roku w grudniu Instytut Pantone wskazuje kolor, który najlepiej odpowiada dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. W tym roku jest nim Viva Magenta 18-1750, wibrujący energią i wigorem odcień zakorzeniony w naturze.

Barwa ta wywodzi się z rodziny czerwieni i wyraża nowy rodzaj siły – Viva Magenta jest odważnym i nieustraszonym, pulsującym kolorem, którego żywiołowość koresponduje z radosną, optymistyczną narracją.

Tegoroczny kolor roku jest mocny i wyrazisty, działa wzmacniająco. To nowa czerwień, która emanuje czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. To elektryzujący odcień, który potrafi się wyróżnić przemawiając do wszystkich z taką samą werwą, radością życia i buntowniczym duchem. Jest to kolor odważny, zabawny i pełny.

Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone tak skomentowała wybór nowego koloru: W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwieni i nawiązuje do czerwieni koszenilowej, jednego z najcenniejszych, najsilniejszych, a jednocześnie naturalnych barwników. Zakorzeniony w tym, co pierwotne, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z naturą, pobudza ducha, pomagając budować naszą wewnętrzną siłę.

Opracowano na podstawie informacji Pantone