Trzy premiery Stratasys
7 lip 2021 06:00

Firma Stratasys wprowadza do oferty trzy nowe, przemysłowe maszyny reprezentujące różne technologie przyrostowe. Najnowsze drukarki 3D Stratasys to modele F770 (FDM), H350 (SAF), Origin One (P3).

F770 do produkcji dużych gabarytów

Drukarka 3D Stratasys F770 to jedna z największych drukarek 3D na rynku - maksymalny rozmiar w osi X wynosi aż 1m. Wielkogabarytowa drukarka 3D F770 bazuje na rozwiązaniach technologicznych znanej serii drukarek 3D F123. Są to: system dwóch ekstruderów, rozpuszczalny materiał podporowy, serwonapędy, szczelna komora utrzymująca stałą temperaturę w całym obszarze roboczym. Nowy model wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem wytwarzanych części. Obszar roboczy wynosi 1000 × 610 × 610 mm, co daje 372 100 cm³ przestrzeni roboczej. Przekątna pola roboczego to 117,1 cm.

Drukarka 3D obsługuje dwa materiały do szybkiego prototypowania i druku części funkcjonalnych: ABS oraz ASA. Maszyna jest polecana do niezawodnego druku bardzo dużych obiektów lub do produkcji seryjnej. Drukarka jest kompatybilna z oprogramowaniem GrabCAD Print, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób zoptymalizujemy obiekty do wielkoformatowego druku 3D.

Nowa seria drukarek 3D - H350

Stratasys wprowadził na rynek nową technologię przyrostową - Selective Absorption Fusion. Jest to proszkowa metoda druku 3D bazująca na technologii powder bed fusion. W pierwszym etapie procesu druku w technologii SAF głowice piezoelektryczne natryskują precyzyjnie płyn, który wstępnie wiąże warstwę materiału. Następnie pod wpływem energii termicznej warstwa proszku jest ściśle spajana. W kolejnym kroku nanoszona jest nowa warstwa materiału i proces powtarza się aż do uzyskania finalnej części.

Stratasys wprowadził w tej technologii drukarki 3D H Series. Pierwszym modelem jest drukarka 3D H350, której obszar roboczy wynosi 315 × 208 × 293 mm. Wysokość warstwy to 100 mikrometrów. Obecnie drukarka 3D obsługuje jeden materiał budulcowy PA11, a w przyszłości, jak zapowiada producent, będą dostępne kolejne tworzywa, w tym elastomer. Szybkość druku (ze względu na spajanie całej warstwy druk ma postępować szybciej niż w technologii SLS) oraz brak stosowania podpór sprawiają, że drukarka H350 jest polecana do seryjnej produkcji.

Origin One do seryjnej produkcji z żywic

Kolejne zupełnie nowe rozwiązanie w portfolio Stratasys to technologia Programmable PhotoPolymerization P3 rozwijana do tej pory przez firmę Origin. Technologia jest udoskonaloną wersją metody DLP. Drukarka 3D Origin One pozwala na wysokowydajną, seryjną produkcję z materiałów klasy przemysłowej. Obecnie urządzenie obsługuje 10 żywic fotopolimerowych od takich producentów jak BASF, Henkel, DSM. Wśród dostępnych materiałów znajdziemy żywice sztywne i udarne, odporne na wysoką temperaturę, elastyczne, a także biokompatybilne.

Zaawansowany system kontrolujący temperaturę, natężenie światła UV oraz inne parametry druku umożliwia niezawodną i powtarzalną produkcję seryjną z dużą wydajnością. Obszar roboczy urządzenia wynosi 192 x 108 x 370 mm. Charakterystyczna dla technologii żywicznych wysoka jakość powierzchni wydruków ma być porównywalna w technologii P3 do modeli uzyskiwanych metodą wtryskową.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu plastech.pl