Technologia ultrawysokiej lepkości Xaar
5 lut 2024 07:00

Xaar, jeden z wiodących producentów głowic drukujących, umożliwia produkcję przełomowych atramentów cyfrowych dzięki technologii ultrawysokiej lepkości, informuje globalny producent atramentów, Marabu.

Technologia ultrawysokiej lepkości zapewnia producentom szereg nowych i praktycznych możliwości produkcyjnych, m.in. drukowanie atramentu o znacznie szerszym zakresie lepkości i składów chemicznych przy ok. 100 centypauz (cP) w temperaturze wtrysku, co odpowiada ok. 1000 cP w temperaturze otoczenia.

Ta zdolność do drukowania atramentu o wyższej lepkości otwiera zestaw narzędzi dla producentów atramentów, takich jak Marabu. Ta 165-letnia firma opracowuje atramenty do druku cyfrowego jako jeden z trzech filarów swojej działalności, a opcje opracowywania nowych umożliwiło stosowanie materiałów i chemikaliów, które nie były możliwe w przypadku innych głowic drukujących do atramentowych maszyn drukujących.

Technologia ultrawysokiej lepkości Xaar to prawdziwy krok naprzód w przemysłowym druku atramentowym w miarę przechodzenia od druku analogowego do cyfrowego – powiedział Tobias Lang, menedżer ds. produktów Marabu w zakresie atramentów o wysokiej lepkości. – Na przykład możemy tworzyć nowe atramenty, które sprzyjają  wysokowydajnemu, niezawodnemu natryskiwaniu z ostrymi konturami, umożliwiając nakładanie warstw trwałych, odpornych efektów haptycznych. W erze niskiej lepkości spełnienie wysokich wymagań dotyczących jakości obrazu wymagało bardziej złożonego procesu, który upraszczają atramenty o wysokiej lepkości, tworząc szersze okno procesu przy wyższych prędkościach produkcji.

Zostało to ostatnio zaobserwowane dzięki współpracy między producentem maszyn do druku dekoracyjnego Koenig & Bauer Kammann (Kammann), Marabu i Xaar.

Dzięki połączeniu głowic drukujących Xaar, ultrawysokiej lepkości atramentów Marabu i innowacji w zakresie druku cyfrowego Kammann, możliwe jest teraz tworzenie wypukłych efektów – wytłoczeń – na szklanych butelkach i innych opakowaniach przy wysokości warstwy do 3 mm, bez uszczerbku dla szczegółów wytłoczeń i ostrych krawędzi konturów. Innowacja ta została osiągnięta dzięki współpracy wszystkich trzech partnerów: producenta głowicy drukującej, dostawcy atramentu i konstruktora maszyn, którzy wykorzystali swoją wiedzę, aby otworzyć nowe możliwości, których nie mogą zapewnić tradycyjne metody druku analogowego.

Innowacyjne atramenty otwierają drzwi na nowy potencjał druku atramentowego. Karl Forbes, dyrektor ds. badań i rozwoju grupy Xaar, przedstawił niektóre z tych możliwości w ramach wykładu zatytułowanego „Zobaczyć znaczy uwierzyć” na konferencji Future Print Tech „Digital Print for Manufacturing”. Odwiedzający zapoznali się z wynikami niezależnych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Swansea, które wykazały wpływ, jaki atramenty o wysokiej lepkości mogą mieć w tradycyjnych zastosowaniach druku z technologią Xaar Ultra High Viscosity.

Dzięki poprawie jakości druku przy wyższych prędkościach, przy mniejszym zużyciu atramentu i energii, możliwość wtryskiwania szerokiej gamy atramentów o wysokiej lepkości i dużej zawartości cząstek stałych napędza zmiany na wielu poziomach – powiedział Karl Forbes. – Współpraca między wszystkimi naszymi firmami w celu dostarczenia innowacji w druku dekoracyjnym jest doskonałym przykładem tego, co umożliwia Ultra High Viscosity. Nie mam wątpliwości, że ten projekt to dopiero początek, a połączenie nowych składów chemicznych atramentów, know-how maszyn i naszych głowic drukujących przyniesie fundamentalne zmiany w wielu branżach w ciągu najbliższych kilku lat.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xaar