Rusza FESPA Awards 2023
5 wrz 2022 06:00

Ruszyła kolejna edycja konkursu FESPA Awards. Dostawcy usług poligraficznych (PSP) i twórcy znaków, którzy chcą pochwalić się swoimi pracami mogą już nadsyłać zgłoszenia.

 

 

 

W tym roku organizatorzy konkursu dodali nową kategorię w ramach strefy poświęconej zrównoważonym zastosowaniom. Nagroda weryfikująca kwestie środowiskowe będzie przyznawana we wszystkich kategoriach pod kątem: zużycia materiałów, energii i pracy w trakcie produkcji; ponownego użycia lub poddania recyklingowi; analizy cyklu życia; oraz opłacalności ekonomicznej dotyczącej pojawienia się danego produktu na rynku.

Graeme Richardson-Locke, szef stowarzyszenia i kierownik techniczny FESPA, komentuje: Ponieważ zapotrzebowanie na zrównoważoną produkcję i silne referencje środowiskowe rosną w branżach, które reprezentujemy, drukarze i twórcy znaków muszą przemyśleć swoje praktyki produkcyjne, zmniejszyć ilość odpadów i ponowne wykorzystanie/recykling materiałów. W rezultacie na rynku pojawia się coraz więcej produktów skoncentrowanych na zrównoważonej produkcji. Zrównoważony rozwój znajduje się na szczycie programu FESPA już od dłuższego czasu, a wprowadzając nagrodę Sustainability Award chcemy podkreślić niesamowity talent firm, które napędzają zmiany w tym obszarze.

Nagrody FESPA będą przyznawane między innymi w następujących kategoriach: wyświetlacze i POP; opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych; plakaty; kreatywne efekty specjalne – tektura i tworzywa sztuczne; efekty specjalne na T-shirtach, odzieży i innych tekstyliach; odzież z nadrukiem; wyroby ze szkła, ceramiki, metalu i drewna; drukowanie bezpośrednie na produktach trójwymiarowych; druk funkcjonalny – osłony, tarcze, tabliczki znamionowe i innych.

Ostatnią kategorią jest Young Star Award, do której mogą przystąpić osoby w wieku od 16 do 25 lat pracujące jako praktykanci lub studenci w dziedzinie druku cyfrowego lub sitodruku oraz projektowania. Uczestnicy mogą zgłosić się do konkursu przesyłając pracę w dowolnej kategorii związanej z drukiem. Wzięcie udziału w tej kategorii jest bezpłatne, a nagroda dla zwycięzcy wynosi 1000 euro. Oprócz nagrody za zrównoważony rozwój istnieją trzy inne nagrody, o które automatycznie rywalizują wszyscy uczestnicy. Nagroda People’s Choice Award jest wybierana przez społeczność internetową FESPA we wszystkich kategoriach, a głosowanie na tę nagrodę będzie możliwe od 13 lutego 2023 r. Nagrody Best in Show i Judges Award for Innovation są natomiast przyznawane przez jurorów FESPA Awards.

Drukarnie i twórcy znaków, którzy chcą wziąć udział w konkursie powinni nadsyłać zgłoszenia do środy 25 stycznia 2023 r. Wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek 13 marca, a prace będą wystawione na FESPA Global Print Expo 2023, targach, które odbędą się w dniach od 23 do 26 maja w Messe Monachium, Niemcy.

Opracowano na podstawie informacji organizatora