Premiera hybrydowej drukarki 3D
26 paź 2021 14:17

SkribiArt to autorska technologia firmy 3dArtech oparta na formule druku 3D, będąca połączeniem technicznej precyzji i artystycznej estetyki.  To jednocześnie innowacyjny w skali świata system, który stanowi nowatorskie i funkcjonalne rozwiązanie dla architektów, projektantów, dekoratorów oraz akustyków.

Technologia umożliwia tworzenie nowoczesnych, przestrzennych elementów do użytku wewnętrznego i zewnętrznego: paneli naściennych, elementów wolno stojących, o właściwościach dekoracyjnych, paneli akustycznych i ognioodpornych. Charakteryzuje się szybkością, efektywnością kosztową i dopasowaniem do indywidualnych potrzeb klienta.

Obecnie firma 3dArtech oferuje trzy linie produktów: SkribiDecor (panele dekoracyjne), SkribiAcustic (panele akustyczne) oraz SkribiEko (struktury dla zwierząt i owadów). Każda linia odpowiada na inne wymagania, posiada inne właściwości i przeznaczenie. Wszystkie produkty łączą jednak technologia tworzenia, innowacyjna myśl techniczna oraz możliwość dostosowywania do konkretnych potrzeb projektowych.

Produkty SkribiArt można mocować bezpośrednio na ścianie lub za pomocą istniejących systemów montażowych ścian warstwowych. Oprócz elementów naściennych w ofercie znajdują się także wolno stojące, samonośne struktury przestrzenne.

Na szczególną uwagę zasługują panele dekoracyjne tworzące linię produktów SkribiDekor,  oferowane z myślą o estetyce zewnętrznej i wewnętrznej budynków. Charakteryzuje je forma reliefów i tekstualnych fotografii, przenoszących na elewacje projekty artystów, grafiki czy zdjęcia. To pierwsza na świecie sytuacja, gdy druk 3D nawiązuje do historycznych metod dekoracyjnych. Jest to także pewnego rodzaju rozwinięcie ręcznej, rzemieślniczej pracy udoskonalane przez maszynę, która daje możliwości szybkiego przeniesienia projektu na zaprawę tynkarską, bez dodatkowych form czy podkonstrukcji.

Linię SkribiDekor tworzą produkty o szczególnej wartości dekoracyjnej i artystycznej. Pojedyncze panele, poprzez kolor, formę, rysunek i światłocienie współtworzą obrazy i efekty estetyczne dostępne w rozmaitych formatach. Efekty wizualne można tworzyć za pomocą jednej z pięciu technik artystycznych: Szpachelka, Relief, Kolor, Gaja i Talia.

Realizacje są drukowane za pomocą autorskiego systemu druku 3D, który jest podstawą całej technologii. Indywidualne wydruki powstają szybko i nie wymagają kosztownych form lub matryc oraz dodatkowych nakładów materiałowych i finansowych.

Producent oferuje także program SkribiPlan, dzięki któremu już na etapie projektowym twórca może dokładnie skomponować i zobaczyć zamierzony efekt artystyczny powierzchni, a także wygenerować pliki do dokumentacji technicznej.

Wszystkie produkty w technologii SkribiArt maja za zadanie odtworzenie wrażenia pracy ręcznej, również poprzez nierówności i zróżnicowane formy, które nadają im unikalny charakter.

Premierowe produkty z serii SkribiArt, jak również autorski system drukujący mogli jako pierwsi obejrzeć goście targów STOM odbywających się w dniach 19-21 października w Kielcach.

Opracowano na podstawie informacji firmy 3dArtech