Precision, Prime i ProCo razem
9 wrz 2020 06:00

Coraz więcej mówi się w naszej branży o nieuniknionej konsolidacji – z rynku brytyjskiego płynie pozytywny przykład takiego trendu. Trzy wiodące firmy zajmujące się drukiem cyfrowym w Wielkiej Brytanii tworzą grupę, chcąc dołączyć do grona największych drukarń w kraju.

Po dwóch latach dyskusji firmy Precision Printing, ProCo i Prime Group stały się grupą Precision Proco, deklarując zamiar podwojenia obrotów w ciągu najbliższych trzech lat.

„Chcieliśmy zrobić odważny krok odchodząc od dotychczasowych, przetestowanych modeli” - mówi Gary Peeling, który obecnie odpowiada za serwis internetowy Where The Trade Buys i który wkrótce zostanie dyrektorem generalnym grupy. Jon Bailey, CEO ProCo będzie dyrektorem operacyjnym, a Jon Tolley, aktualny dyrektor generalny Prime, zajmie stanowisko dyrektora ds. informacji.

Zarząd uzupełni Dominic Neary, który dołączył do nowej firmy jako CFO pracując wcześniej dla JustEat, a Philip Osmond obejmie funkcję prezesa. Osmond jest byłym dyrektorem British Airways, nadzorował fuzję brytyjskich linii lotniczych i Iberii. Obaj znają się od wielu lat, współpracowali przy różnych projektach, niejednokrotnie zastępując się w realizacji zadań.

Większość z 15 maszyn cyfrowych nowej firmy stanowić będą urządzenia HP Indigo. W parku maszynowym znajdziemy również HP PageWide T240 i cztery RMGT 9, a także bogatą flotę technologii wykończeniowych, uzupełnioną o instalację linii Kolbus w nowej fabryce w Nottingham.

Nowa firma będzie w 100 proc. własnością obecnych 20 udziałowców. Wszyscy pozostaną zaangażowani w biznes mimo, że na co dzień zajmują się budowaniem niezależnych przedsiębiorstw. Umowa konsolidująca trzy spółki była gotowa do zatwierdzenia i podpisania pod koniec lutego br., ale z powodu blokad i ograniczeń jej szczegóły nie są ujawniane.

Integrację ułatwi wspólna platforma produkcyjna łącząca wiele elementów - od przepływu pracy po maszyny. Dzięki płynnemu przenoszeniu pracy do zakładów najlepiej nadających się do realizacji nowego zadania, grupa będzie mogła zwiększyć wydajność i stopień wykorzystanie sprzętu.

„Kierowaliśmy się przekonaniem, że rewolucja cyfrowa zmienia nie tylko naszą branżę, ale także branżę naszych klientów” - mówi Peeling i wyjaśnia: „Zmienia to, jak żyją, gdzie pracują i jak używają druku jako produktu”.

Działając oddzielnie wszystkie trzy firmy podążały w tym samym kierunku - ProCo specjalizując się w wysyłkach bezpośrednich i marketingu, Prime poprzez projekty dla takich firm jak Kelloggs i niskonakładowy druk książek, a  Precision jako jeden z liderów w druku na żądanie pojedynczych egzemplarzy.

Zakres obowiązków w grupie został już wstępnie przydzielony: Bailey zamierza kierować bazą klientów; Prime będzie specjalizować się w masowej personalizacji i produktach fotograficznych, podczas gdy Peeling skupi się na rozwoju serwisu Where The Trade Buys oraz sektorze przesyłania i drukowania.

W skład grupy wejdą agencje Climb i Where The Trade Buys; zakłady produkcyjne w Gateshead, Sheffield, Mansfield, Stansted i Dagenham.

„Mamy ambitny plan aby w ciągu trzech lat zwiększyć wartość firmy z 45 mln GBP do ponad 90 mln GBP” - mówi Peeling i dodaje: „To nie jest przejaw defensywy lecz strategia rozwoju”.

Na podstawie informacji Print Business