Nowa wirtualna rzeczywistość dzięki technologii Mimaki
14 lis 2023 06:00

Urządzenie 3DUJ-553 firmy Mimaki pozwala twórcy cyfrowych produktów 3D i konsultantowi metaverse Fansea ożywić unikalne przedmioty kolekcjonerskie z wirtualnego świata.

W 2020 roku, dzięki połączeniu zainteresowania kryptowalutą, innowacjami i piłką nożną, Alexander Schlicher założył firmę Fansea, zajmującą się tworzeniem produktów 3D oraz doradztwem w zakresie web3 i metaverse. Działając niemal całkowicie w świecie cyfrowym, Fansea daje fanom sportu i graczom szansę posiadania cyfrowego klonu kultowego przedmiotu poprzez skanowanie i digitalizację rzeczywistych obiektów. Kupujący może zachować go jako przedmiot kolekcjonerski, sprawić, by jego cyfrowy awatar nosił go w wirtualnych przestrzeniach lub zbierać i handlować nim na rynkach NFT – a od niedawna fizycznie posiadać go jako model wydrukowany w 3D.

Obecnie firma wyprodukowała wiele unikalnych produktów 3D z wybitnymi nazwiskami, aby uczcić kultowe momenty w świecie sportu i gier, na przykład odtwarzając koszulki zwycięskiej drużyny Argentyny na Mistrzostwach Świata w 2022 roku i buty do biegania niemieckiej olimpijki Sabriny Mockenhaupt. Firma z siedzibą we Frankfurcie oferuje również inne usługi cyfrowe, takie jak doradztwo w zakresie metaverse, aby pomóc organizacjom w tworzeniu cyfrowej obecności i przebudowie stron internetowych w ramach przygotowań do coraz bardziej cyfrowej przyszłości.

Powrót do rzeczywistości z Mimaki

Początkowo specjalizując się w przedmiotach cyfrowych, Fansea dostrzegła wartość przeniesienia tych przedmiotów do świata rzeczywistego. I tak w 2022 roku Alexander i jego zespół postanowili znaleźć technologię, która wypełni lukę między tym, co wirtualne a tym, co fizyczne, oferując swoim klientom fotorealistyczne kopie 3D ich zasobów cyfrowych.

Podczas ich poszukiwań została im przedstawiona maszyna Mimaki 3DUJ-553 przez dostawcę systemów druku cyfrowego i akcesoriów, DP Solutions. Jako jedno z pierwszych na świecie pełnokolorowych urządzeń drukujących 3D z ponad 10 milionami kolorów do dyspozycji, atramentowa drukarka 3D Mimaki z wydrukami utwardzanymi promieniami UV sprostała zadaniu odtworzenia bardzo szczegółowych modeli w różnych rozmiarach – od 3D Mini-Print do Full-Size.

Chcieliśmy czegoś podobnego do replikatora ze Star Treka – wyjaśnia Schlicher. – Wypróbowaliśmy inne urządzenia drukujące 3D dostępne na rynku, ale jakość Mimaki była zdecydowanie najlepsza. Chociaż mogliśmy drukować nasze przedmioty taniej i w większej jakości, skupiamy się na tworzeniu wysokiej jakości przedmiotów kolekcjonerskich na zamówienie dla naszych klientów, więc ważne było, abyśmy mieli jakość, którą tylko Mimaki była w stanie zapewnić.

Masowa produkcja miniaturowych modeli lub zabawek jest powszechna, jednak Fansea wybrała Mimaki zamiast tradycyjnych metod produkcji, aby ominąć czasochłonny i podatny na niedokładności proces malowania każdego elementu. Ponadto 3DUJ-553 była w stanie dokładnie przenieść indywidualne cechy każdego przedmiotu bezpośrednio z ekranu na model, pozwalając Fansea uchwycić każde rozdarcie, każde zmarszczenie, każdą plamę brudu na koszulce zwycięzcy mistrzostwa świata lub bucie noszonym podczas walki bokserskiej.

Replikowanie historii

Proces produkcji rozpoczyna się od uzyskania przez Fansea licencji na sportowe lub gamingowe IP, na przykład dla argentyńskiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej lub AC Milan. Następnie Fansea lub klient identyfikuje przedmiot zainteresowania, którym może być dowolny but lub medal. Jest on następnie skanowany w celu utworzenia cyfrowego obrazu 3D, a następnie wysyłany do urządzenia 3DUJ-553 w celu drukowania.

3DUJ-553 umożliwia firmie tworzenie bardzo szczegółowych i kolorowych modeli, z dodatkową możliwością mieszania przezroczystych i kolorowych atramentów w celu uzyskania pożądanej przezroczystości. Każdy model jest drukowany przy użyciu rozpuszczalnego w wodzie materiału podporowego, co zapewnia wysoki poziom precyzji usuwania go bez obaw o uszkodzenie modelu.

Po wydrukowaniu każdy model jest pokrywany pigmentowaną żywicą fotopolimerową i lakierem ochronnym, aby zapewnić trwałe i wysokiej jakości wykończenie. Oprócz wirtualnego i fizycznego przedmiotu z limitowanej edycji, klienci otrzymują również certyfikat autentyczności chroniony technologią blockchain.

Wypełnianie wirtualnej luki

Druk 3D ma potencjał zrewolucjonizowania przestrzeni cyfrowej. Podczas gdy świat dostosowuje się do idei zasobów cyfrowych, firmy takie jak Fansea wypełniają lukę między tymi dwoma światami, oferując przenoszenie cech tych zasobów 3D do świata rzeczywistego.

Wraz ze znacznym rozwojem przestrzeni cyfrowej aspekty takie jak gry wideo stają się coraz bardziej realistyczne, więc przepaść między analogiem a cyfrą jest znacznie mniejsza niż kiedyś. Produkując fizyczne artefakty, pomagamy konsumentom jeszcze bardziej zbliżyć się do ich cyfrowego świata – komentuje Schlicher.

Fansea koncentruje się obecnie na pamiątkach sportowych i tych związanych z grami, ale nie ma ograniczeń co do tego, w jakim kierunku może pójść ta technologia. Od kultowych rekwizytów filmowych po historyczne artefakty, fani i kolekcjonerzy będą mogli posiadać własną kopię historii zarówno wirtualnie, jak i namacalnie – ekscytująca perspektywa dla rosnącej liczby osób, które „żyją” w cyfrowym świecie!

Opracowano na podstawie informacji firmy Fansea