Massivit 3D Printing modernizuje XIX-wieczny pałac
5 paź 2018 13:00

Na całym świecie znajduje się wiele kultowych zabytków i budynków - obiekty te często stają się znakami rozpoznawczymi tworząc historię swojego regionu. Jednak wraz z upływem dziesięcioleci stan wielu z nich pogarsza się; niektóre niszczeją naturalnie, inne z powodu zaniedbania lub braku inwestycji.

Włochy są tego najlepszym przykładem. Kraj ten jest niekwestionowanym synonimem zabytków, które tworzą jego malowniczy krajobraz. Przedsiębiorstwa budowlane starają się przywrócić i odtworzyć wspaniały wygląd budowli, co często nie jest łatwe zarówno ze względu na ograniczenia kosztowe, jak i długi czas realizacji prac budowlanych.

Doświadczeni właściciele obiektów, chcąc sprawnie pokonać przeszkody, korzystają z pomocy firm takich jak Sismaitalia proponujących innowacyjne, często niekonwencjonalne rozwiązania. Sismaitalia, specjalista w zakresie komunikacji wizualnej, projektowania wnętrz i druku cyfrowego, była pierwszą włoską firmą, która wprowadziła do swojej produkcji drukarkę 3D Massivit 1800. Początkowo urządzenie znalazło zastosowanie w branży  aranżacji wnętrz, wkrótce jednak firma rozpoznała lukę na rynku restauracji, oferując im wielkoformatowy druk 3D.

„Dzięki możliwości drukowania wyjątkowo dużych obiektów 3D możemy zapewnić naszym klientom tworzenie dokładnej repliki obiektu w krótkim czasie i przy niskich kosztach w porównaniu z tradycyjnymi metodami wytwarzania. Dzięki temu rozszerzyliśmy naszą ofertę usługową dla obecnych i nowych klientów, kierujemy ją także na zupełnie nowe rynki” - komentuje Federica Tisato, kierownik ds. marketingu i komunikacji w firmie Sismaitalia.

Przykładem wykorzystania tego typu rozwiązań jest niedawno zrealizowany projekt, w którym Sismaitalia drukowała obiekty dla pałacu Spada w Ferrarze. Zbudowany w 1800 roku pałac był pierwotnie własnością rodziny Spada, następnie został zamieszkany przez kilka innych rodzin, zanim został ostatecznie wykorzystany jako hotel. Według F. Tisato firma zwróciła się do właścicieli z prośbą o rekomendację od specjalistycznego inżyniera ds. renowacji. „Właściciele zauważyli, że rozpadająca się fasada budynku, a zwłaszcza podpory balkonów zostały przez lata zniszczone. Ponieważ są one istotnym elementem architektonicznym i ozdobnym, właściciele wymagali ich szybkiej renowacji” - wyjaśnia.

Tradycyjne metody renowacji są czasochłonne, głównie ze względu na wymaganą pracę fizyczną. Dodatkowo, w zależności od skomplikowania, koszty często przerastają pierwotne założenia budżetowe. Poszukując bardziej ekonomicznego rozwiązania, właściciele odkryli korzyści możliwe do osiągnięcia dzięki drukowi 3D.

Za sprawą przyrostowych metod produkcji  elementy mogą być precyzyjnie replikowane ze względu na cyfrowy charakter technologii. Pięć podpór balkonowych zostało wyprodukowanych w dwóch rozmiarach: o wymiarach 480x430 x215 mm grubości i większym -  o wymiarach 790 mm wysokości x 790 mm długości x 215 m grubości. Używając podwójnej głowicy drukującej Massivit 1800, Sismaitalia może jednocześnie wyprodukować dwie podpory w zaledwie 20 godzin.

Federica Tisato wyjaśnia: „Dzięki możliwości wyprodukowania każdej pełnowymiarowej podpory w jednym cyklu moglibyśmy wyeliminować długi czas realizacji związany z tradycyjnymi metodami odtwarzania. Poza tym, ponieważ właściciele potrzebowali tylko trójwymiarowych drukowanych liter w celu zachowania estetyki, mogliśmy szybko wyprodukować pustą strukturę i wzmocnić ją pianką poliuretanową, aby wytrzymała ciężar balkonu. Zapewniło to ograniczenie kosztów produkcji do minimum.” Po wypełnieniu każda podpora została wykończona tynkiem i pomalowana na taki sam kolor jak jej oryginalne odpowiedniki, aby zapewnić autentyczny wygląd.

„Dla mnie, jako architekta, drukowanie 3D otwiera drzwi do większych możliwości projektowych. Pozwala mi realizować duże projekty w krótkim czasie bez uszczerbku dla estetyki” - mówi Alberto Apostoli, architekt w Studio Alberto Apostoli.

Tisato podsumowuje: „Z biznesowego punktu widzenia projekty takie jak te pokazują rosnące wykorzystanie druku 3D. Przewidujemy, że ta zdolność będzie systematycznie otwierać drzwi do nowych rynków. Do tej pory nasz Massivit 1800 odegrał integralną rolę w dziedzinie projektowania wnętrz i architektury, a w przygotowaniu już czekają kolejne prace renowacyjne!”

Opracowano na podstawie informacji firmy Massivit