Dni innowacji Mimaki
2 lis 2023 10:40

W ubiegłym tygodniu zakończyła się kolejna edycja Mimaki Global Innovation Days, w czasie której poinformowano o wprowadzeniu na rynek dwóch nowych urządzeń.

Dyrektor generalny ds. sprzedaży w firmie Mimaki, Arjen Evertse podkreślił, że druk cyfrowy sam w sobie przyczynia się do tego, by branża stała się wydajniejsza i bardziej zrównoważona, ponieważ pozwala na drukowanie tego, co w danym momencie jest potrzebne i na personalizowanie druku bez wstrzymywania produkcji czy bez generowania zbędnych odpadów. W jego ocenie druk UV zużywa dużo mniej energii niż inne technologie na rynku. Porównując do druku solwentowego zużycie energii jest ok. 5 razy niższe i nawet do 8 razy niższe w zestawieniu z drukiem atramentami żywicznymi.

Podczas wydarzenia zaprezentowano nowe produkty Mimaki – UJV100Plus i UCJV330.

Zaletą druku UV, która jest jednym z głównych powodów, dla których klienci wybierają tę technologię, jest brak wymaganego czasu schnięcia, co oznacza, że produkty są idealne do szybkiej dostawy – powiedział kierownik ds. zarządzania produktem Marca Verbeema w firmie Mimaki. – Drukowanie UV jest także możliwe na szerokiej gamie podłoży, a nowa maszyna UJV100Plus wykorzystuje atramenty biały i przezroczysty, które mogą być wykorzystane do poszerzenia zakresu aplikacji podczas produkcji.

Maszyna drukująca UJV100-160Plus jest następcą dobrze znanej serii UJV100 ulepszonym o trzy funkcje. Są to:

  • druk wielowarstwowy do 3 warstw dla wielu zastosowań,
  • łatwa obsługa funkcji redukcji zużycia atramentu przy zachowaniu naturalnej gradacji,
  • bezpośrednie przesyłanie danych z RasterLink7 do plotera CG-AR w celu większej funkcjonalności.

Marc Verbeem zaznaczył, że większość funkcji bazuje na poprzednim modelu maszyny drukującej. UJV100-160Plus wyróżnia się tym, że nie trzeba decydować się na konkretną konfigurację, tak jak jest to w przypaku starszych maszynach. Operator będzie miał możliwość jej dostosowania zależnie od potrzeb, czy będzie drukował w pierwszej kolejności kolor, a w drugiej biały, czy na odwrót. Ponadto możliwe jest drukowanie warstw w jednym przebiegu, co daje dużą elastyczność.

Jest to bardziej elastyczne w produkcji, ponieważ klienci nie będą musieli wybierać, w jakiej kolejności warstwy będą drukowane.

Oznakowania okienne również mogą być projektowane i drukowane 3-warstwowo, dzięki czemu będą one kolorowe z obu stron, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, z białym pomiędzy nimi. Funkcja pull-back printing, cofa zadrukowane podłoże, umożliwiając drukowanie 3-warstwowe, wyróżnia tę maszynę na tle innych urządzeń.

UCJV330-160 jest następcą UCJV300, w którym zostały ulepszone produktywność i jakość druku. W tej maszynie wykorzystano nową generację głowic drukujących z min. rozmiarem kropli 4pl i rozdzielczością maksymalną 1800 dpi. Jak twierdzi producent, pozwoli to na drukowanie najmniejszych szczegółów.

W UCJV330 jest możliwych kilka konfiguracji atramentów, np. tylko CMYK, CMYK z białym i przezroczystym atramentem czy nawet CMYK z jasnym cyanem i jasną magentą oraz  białym, w zależności od rodzaju drukowanej aplikacji.

Ta maszyna umożliwia drukowanie wielowarstwowe do 5 warstw bez funkcji pull-back.

Przy drukowaniu 4-warstwowym (kolor-czarny-biały-kolor) można uzyskać efekt „Day&Night Printing” – zmienny obraz w zależności od tego, czy podświetlenie jest włączone, czy nie. Natomiast przy drukowaniu 5-warstwowym (kolor-biały-czarny-biały-kolor) można uzyskać efekt „Front&Back” – różne obrazy z każdej strony druku.

Nową funkcją maszyny jest także możliwość drukowania znaków wodnych. Druk 3-warstwowy (bezbarwny-biały-kolor) umożliwia „pojawienie” się bezbarwnego atramentu po podświetleniu.

Kolejną funkcją jest druk 2,5D – możliwość drukowania np. struktury pędzla. Ponadto maszyna ma podświetlony zespół drukujący, co ma na celu ułatwienie przeglądów technicznych i kontroli procesu drukowania.

Maszyna wyposażona jest w automatyczny system czyszczenia z materiałową ścierką, co usprawnia jej pracę i konserwację. Dostępne są także opcjonalne elementy do UCJV330: system zmiany roli i krajarka XY.

Oprogramowanie RasterLink7 umożliwia oszczędność atramentu oraz cięcie bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Zmniejszenie zużycia atramentu powoduje zawężenie gamutu, ale zdaniem producenta nie powoduje to pogorszenia jakości druku.

Technologia oparta na chmurze firmy Mimaki powala na automatyczne generowanie tygodniowych, miesięcznych itd. raportów i statystyk produkcyjnych.

Maszyna UJV100-160Plus ma być dostępna w sprzedaży za ok. miesiąc, a UCJV330-160 w przyszłym roku.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki