Pierwszy w Polsce samochód wydrukowany w technologii 3D.
28 kwi 2017 15:05

Radomska firma Inifinitech 3D wydrukowała w technologii 3D pierwszy w Polsce samochód. Zrobiła to na zlecenie lubelskiego Ursusa. Ursus Elvi, bo tak nazywa się model, został zaprezentowany na targach przemysłowych w Hanowerze.

Z radomskiej firmy Inifnitech 3D zjechał pierwszy w Polsce samochód wydrukowany w technologii 3D. – Wykonaliśmy go na zlecenie lubelskiej firmy Ursus. Model wydrukowany jest w technologii SLS z żywicy światłoutwardzalnej – mówi Sebatian Murawski, prezes Infinitechu 3D. Prototyp elektrycznego auta Ursus Elvi zaprezentowano na targach Hannover Messe.

– To jeden z największych wydruków dotychczas realizowanych w Polsce – podkreśla Murawski. Drukowanie samochodu trwało 720 godzin. Było to możliwe dzięki drukarce, której pole robocze wynosi ponad 2 metry. To jedno z pięciu takich urządzeń na świecie i jedyne w Europie. Takie tempo było możliwe dzięki zastosowaniu jednej z największych na świecie drukarek 3D w tej technologii. Dzięki doświadczonej załodze Infinitech 3D i światowej klasy parku maszynowemu przy użyciu technologii przyrostowych wykonano prototyp pojazdu na skalę i w czasie do tej pory nieosiągalnym – mówi prezes Infinitechu 3D.

Radomska firma na zlecenie Ursusa zaprojektowała, wydrukowała i przygotowała model pod dalsze prace wykończeniowe. Na razie nie wiadomo, kiedy elektryczny Ursus Elvi trafi do seryjnej produkcji. Ładowność samochodu wyniesie 1,1 tony, a prędkość maksymalna – 100 km na godz. Na jednym ładowaniu baterii będzie mógł przejechać ok. 150 km. Baterie litowo-jonowe zastosowane w aucie będą mogły być ładowane bardzo szybko. Do poziomu 90 proc. naładują się w kwadrans.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na www.radom.wyborcza.pl