Pierwszy system DTF Mimaki
12 maj 2023 06:00

Podczas odbywającego się 9 maja br. webinaru przedstawiciele firmy Mimaki zaprezentowali możliwości nowego systemu działającego w technologii DTF. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania funkcjonalności urządzenia TxF150-75 i zastosowań tej maszyny. Zaprezentowano także innowacyjny system obiegu atramentu, który zapobiega zatykaniu dyszy głowic drukujących.

Model TxF150-75 jest pierwszym systemem DTF w ofercie Mimaki. Urządzenie drukujące bezpośrednio na folii (Direct-to-Film) powstało z myślą o pokonaniu problemów z dozowaniem atramentu pojawiających się w dostępnych obecnie na rynku rozwiązaniach DTF. 

Użycie oryginalnego atramentu pigmentowego Mimaki umożliwia drukowanie obrazów w najwyższej jakości. Nowe rozwiązania technologiczne wykorzystane w budowie systemu poprawiają niezawodność jego działania, a także stabilność przepływu pracy.

Jak podkreślają specjaliści Mimaki, częstym problemem z dostępnymi na rynku urządzeniami DTF jest sytuacja, w której powietrze znajdujące się w pojemniku z atramentem dociera do głowicy drukującej, powodując problemy z dystrybucją atramentu. Kolejnym wyzwaniem jest zatykanie się dyszy w przypadku stosowania koloru białego. Aby zaradzić tego typu sytuacjom, producent zaimplementował system, który sprawdza i wykrywa zatkane dysze oraz rozpoczyna cykl czyszczenia w celu odzyskania ich sprawności.

System TxF150-75 wykorzystuje oryginalny atrament DTF PHT50 firmy Mimaki. Atrament jest przeznaczony do produkcji arkuszy transferowych DTF używanych do nadruków logotypów, obrazów, etykiet i spersonalizowanych elementów umieszczanych na przodzie, plecach, rękawach i wewnętrznej stronie T-shirtów, bluz z kapturem, odzieży roboczej, a także artykułach promocyjnych, w tym torbach i czapkach.

PHT50 jest wykorzystywany do druku bezpośrednio na folii –  atrament jest poddawany obróbce cieplnej w celu utworzenia arkuszy transferowych. Obecnie atrament jest dostępny w 5 kolorach (CMYK + biały) zapewniających wysoką gęstość i intensywność barw w przypadku nadruku nawet najdrobniejszych szczegółów. Jak podkreśla producent, standardy jakości atramentu Mimaki w połączeniu z dostępnymi profilami kolorów zapewniają stałą i przewidywalną jakość obrazu.

Atramenty Mimaki PHT50 uzyskały certyfikat OEKO-TEX przyznawany dostawcom, których produkty nadają się do drukowania ekologicznej, przyjaznej dla skóry odzieży i innych tekstyliów bezpośrednio dla użytkowników końcowych. Certyfikat ten stanowi więc ważny element decyzyjny przy zakupie atramentów do produkcji tekstyliów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki