Leonhard Kurz na K 2019
19 wrz 2019 12:18

Na tegorocznych targach tworzyw sztucznych w Dusseldorfie firma Leonhard Kurz zamierza zaprezentować hybrydową maszynę do zdobienia i tłoczenia na gorąco. Maszyna została opracowana w celu efektywnego wdrażania projektów dla zindywidualizowanych produktów w produkcji seryjnej.

Niezależnie od tego, czy chodzi o pralkę, samochód czy telefon komórkowy, konsumenci oczekują obecnie zróżnicowanych i spersonalizowanych modeli swoich produktów. Z drugiej strony - producenci stają przed wyzwaniem ograniczania kosztów produkcji. Hybrydowa maszyna wydaje się być odpowiedzią na taką potrzebę, ponieważ umożliwia wdrożenie wielu wariantów seryjnie wytwarzanego produktu. Zakres zmian rozciąga się od różnych linii produktów aż do niestandardowych projektów powierzchni.

Oferowana przez firmę Leonhard Kurz maszyna hybrydowa jest wyposażona w dwie stacje dekoracyjne, których można używać w dowolnej kolejności: moduł do tłoczenia na gorąco oraz moduł do cyfrowego druku czterokolorowego. Jednostka do tłoczenia na gorąco jest wyposażona w bęben tłoczący, do którego można przymocować cztery elementy do tłoczenia na gorąco. Umożliwia to dowolne stosowanie czterech różnych wzorów tłoczenia. Dzięki nowemu systemowi szybkiej wymiany, zmian można dokonywać bez użycia dodatkowych narzędzi. Wszystkie skonfigurowane projekty można wybierać za pomocą sterownika, a wykorzystane parametry procesu są zapamiętywane i gotowe do ponownego użycia. Stacja do tłoczenia na gorąco jest również wyposażona w dwa wzory do tłoczenia na gorąco, które mogą być wykorzystywane jednocześnie. 

Zastosowana w urządzeniu technologia tłoczenia na gorąco pozwala na aplikację szerokiej gamy wzorów - należą do nich między innymi metalizacja o wyglądzie chromu lub stali, holograficzne wzory lub powierzchnie o uderzająco realistycznym wyglądzie drewna, węgla, marmuru bądź opalu. Proces nadaje się do zdobienia urządzeń gospodarstwa domowego, samochodów, elektroniki użytkowej albo kosmetyków.

Drugą stacją dekoracyjną lub etykietującą maszyny hybrydowej jest cyfrowa jednostka drukująca CMYK. Co ważne, można z nią zintegrować dodatkową głowicę drukującą dla koloru białego. Druk charakteryzują krystalicznie czyste obrazy uzyskiwane na plastikowym podłożu.

Unikalne połączenie tłoczenia na gorąco i drukowania cyfrowego pozwala na niemal nieograniczone możliwości projektowania i umożliwia wydajne wytwarzanie wielu wariantów produktu. Oba procesy dekoracji można wykonać w ramach jednej operacji. Element do zdobienia jest umieszczany w uchwycie części tylko raz. Urządzenie znajduje się na przesuwnym stole, który przenosi komponent z jednej stacji do drugiej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Leonhard Kurz