Mechaniczna ryba płaszczka – bio-hybryda z drukarki 3D
25 lip 2016 12:51

plaszczka_25-07-16Kto mógł przypuszczać, że fragmenty ciała szczura, trochę złota i silikon mogą przekształcić się w ruchomą płaszczkę. Realizacją tego niewiarygodnego projektu zajęła się grupa badawcza działająca przy Instytucie Biofizyki Uniwersytetu Harvarda, składająca się z zespołu naukowców z Uniwersytetu Illinois, Uniwersytetu Michigan i Centrum Medycznego Stanford. Zespołem kierował doktor Kevin Kit Parker.

Aby stworzyć nową istotę, będącą bio-hybrydą, wykorzystano technologię druku 3D i najnowsze zdobycze inżynierii genetycznej. Ta mała rybka porusza się za pomocą komórek mięśniowych serca, jej oczy pochodzą od szczura, a wnętrze ciała wypełnia silikon impulsowy, dzięki czemu umie pływać w wodzie. Szkielet został wydrukowany techniką 3D, przy czym filamentem było złoto, które pozwala na magazynowanie energii, niezbędnej dla ruchu.

Dzięki inżynierii genetycznej komórki zostały zaprojektowane tak, by były wrażliwe na światło, co pozwala naukowcom sterować ruchem płaszczki za pomocą światła. Prędkość migającego światła kontroluje tempo, z jakim porusza się istota, zapalenie światła z jednej strony powoduje zmianę kierunku ruchu. Komórki tworzą taką konstrukcję, że ich siatka jest idealnie dopasowana do kształtu korpusu płaszczki.

Rozwój tego typu badań ekscytuje i przeraża jednocześnie - kreowanie żywych istot jest od lat wielką pokusą i fascynacją naukowców. Sztuczne zwierzęta mogą na pewno być przydatne w szerokim zakresie zastosowań takich jak transplantologia czy chirurgia. Wiedza zdobyta dzięki tego typu eksperymentom pomaga w pracach badawczo-rozwojowych na przykład nad tworzeniem sztucznych serc. To malutkie sztuczne zwierzę może więc okazać się krokiem naprzód dla całego środowiska medycznego.

Opracowano na podstawie materiałów 3D Printing Industry.