Kyocera kupuje firmę Nixka
29 mar 2023 06:00

Kyocera poinformowała o przejęciu Nixka – firmy utworzonej przez byłych pracowników spółki Impika specjalizującej się w druku atramentowym. Przejęcie ma na celu rozszerzenie oferty w zakresie komercyjnego i przemysłowego druku atramentowego.

Umowa, zgodnie z którą Kyocera przejmie 100 proc. udziałów w Nixka, wejdzie w życie 1 kwietnia. Xerox przejął firmę Impika z siedzibą w Aubagne (Francja) w 2013 roku i wkrótce potem uruchomił w niej globalne centrum innowacji w zakresie druku atramentowego. Jednak pod koniec 2019 roku Xerox zamknął zakład i skupił się na rozwoju maszyn do druku atramentowego w USA. W 2020 roku zespół byłych pracowników Impika, w tym jej założyciel Paul Morgavi, stworzył firmę Nixka.

Nixka koncentruje się na opracowywaniu zrównoważonych zintegrowanych rozwiązań do druku atramentowego przeznaczonych dla wielu rynków, w tym: opakowań, druku komercyjnego, wydawniczego, druku przemysłowego takiego jak tekstylia i ceramika, a także specjalistycznego druku na tekstyliach.

Nixka korzysta z głowic Kyocera i określa się jako zespół ekspertów oferujący globalnym klientom najodpowiedniejsze rozwiązania produkcyjne w zakresie druku atramentowego. W swoim oświadczeniu przedstawiciele firmy Kyocera stwierdzili: Przejmując Nixka, Kyocera rozszerzy swoją działalność na nowe rynki, w tym systemy i usługi zintegrowane.

Celem przejęcia jest maksymalizacja korzyści i synergii przez połączenie wiedzy specjalistycznej obu firm oraz promowanie powszechnego wykorzystania technologii druku atramentowego poprzez opracowywanie nowych produktów i aplikacji, przyczyniających się do rozwoju przemysłu poligraficznego, a także dalszego wzrostu i rozwoju grupy Kyocera.

Nixka zatrudnia obecnie 13 osób, w tym dyrektora zarządzającego Paula Morgavi i w przyszłości będzie znana jako Kyocera Nixka. Warunki transakcji nie zostały na razie ujawnione.

Know-how firmy Kyocera w zakresie głowic drukujących sięga lat 50. XX wieku. Cztery lata temu producent wprowadził na rynek pierwszą cyfrową atramentową maszynę drukującą własnej marki, arkuszową TASKalfa Pro 15000c.

W momencie zamknięcia firmy Impika, Kyocera i EFI były wskazywane jako dwaj potencjalni jej nabywcy.

Opracowano na podstawie informacji portalu Print Week