Innowacje na targach medycznych 3D Medical Expo w Maastricht
8 lut 2017 08:49

MaastrichtDruga edycja targów 3D Medical Expo odbyła się w Maastricht (Holandia) w dniach od 31 stycznia do 1 lutego br. Wydarzenie dedykowane branży medycznej co roku koncentruje przedstawicieli świata nauki i biznesu oraz użytkowników końcowych z całego świata. Impreza obejmuje dwudniową wystawę oraz cztery konferencje.

Jedną z bardziej inspirujących innowacji prezentowanych podczas tegorocznych targów okazała się propozycja łotewskiego producenta WiDE (We Improve Device Experience), dostawcy oprogramowania do projektowania modeli w technologii 3D. Projektowanie 3D staje się coraz popularniejsze nie tylko wśród profesjonalistów – z roku na rok rośnie liczba amatorów i hobbystów korzystających z oprogramowania do tworzenia niestandardowych obiektów, w tym protez. Wiele rozwiązań jest ogólnie udostępnianych jako wersje „open source”, jednak użytkownik musi dysponować pewnym doświadczeniem i wiedzą na temat projektowania 3D, aby dostosować wygląd obiektu do indywidualnych wymagań. Dlatego oprogramowanie firmy WiDE zostało opracowane z myślą o mniej zaawansowanych odbiorcach; upraszczając wiele procesów projektowych staje się uniwersalnym i dostępnym narzędziem.

Inną, nie mniej rewolucyjną technologię zaprezentowała firma 3D Systems przedstawiając oprogramowanie 3DXpert – najnowszą pozycję w swojej ofercie. Rozwiązanie  służy ominięciu mogących nastręczać trudności formatów plików .stl i integracji etapu cięcia w ramach procesu projektowania. Podobnym uproszczeniom służy także program ADEPT, przeznaczony do tworzenia implantów medycznych. Zasadniczą ideą tego typu rozwiązań jest upowszechnienie oprogramowania pośród użytkowników niebędących inżynierami. Wykonany w technologii 3D skan czaszki pacjenta jest wprowadzany do programu ADEPT, po czym program samodzielnie identyfikuje kości, a następnie użytkownik – zazwyczaj chirurg - może po prostu zaznaczyć punkty na całym obszarze skanu w podobny sposób, jak rysuje się wielokąt w programie Photoshop. Pierwszą zapowiedzią rozwijanego przez ostatnie 3 lata programu jest wersja demonstracyjna. Prace nad oprogramowaniem zostały sfinansowane przez agencję Innovate UK – brytyjski „inkubator biznesu” wspierający naukę i rozwój innowacyjnych technologii w Wielkiej Brytanii.

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Industry