Inca pomaga początkującym artystom
8 sie 2016 12:54

elliot-dodd_08-08-16Podczas tegorocznego pokazu sztuki w Royal Academy Schools firma Inca prezentowała wszechstronne zastosowanie technologii atramentowej. Prace jednego ze studentów – Elliota Dodda wzbudziły szczególne zainteresowanie uczestników pokazu. Inspiracją do stworzenia rzeźb było dla młodego artysty hip-hopowe nagranie wideo, które utrwalił, wydrukował i przekształcił w format 3D. Później sfotografował je, a powstałe obrazy wydrukował na stalowych arkuszach w centrum demonstracyjnym druku atramentowego Cambridge. Do tego celu wykorzystał drukarkę Spyder X. Ostatnim krokiem twórcy było ręczne ukształtowanie materiału w gotowe elementy i uzupełnienie ich za pomocą pianki i siatki aluminiowej.

Eksperymentowanie z różnymi technologiami multimedialnymi jest domeną pracy Elliota, który łączy w swoich pracach techniki projektowania komputerowego 3D, rzeźbę, rysunek i dźwięk, a także druk cyfrowy. „Inca bardzo starała się pomóc - mówi Elliot. - Miałem dostęp do dwóch drukarek przez cały dzień, zapewniono mi także pomoc specjalistów technicznych z ramienia firmy. Miałem czas, aby przetestować próbki wydruku, odkryć i zrozumieć cały proces pracy z atramentem, tak by uzyskać najlepszą jakość i gamę kolorów. Finalnie użyliśmy maszyny Spyder X, aby wydrukować warstwę nieprzezroczystej białej blachy, a następnie wydrukowaliśmy zdjęcia w pełnym kolorze na drukarce Onset X3”.

John Mills, dyrektor generalny Inca Digital, podkreśla korzyści dla firmy, płynące z udziału w podobnych innowacyjnych projektach: „Takie zastosowania są doskonałą okazją, aby pokazać ludziom  ogromny potencjał druku cyfrowego. To dobra sytuacja zarówno dla artystów, jak i dla naszych pracowników technicznych, korzyści są więc obustronne”.

Drukarka inkjetowa Inca Spyder X jest wszechstronnym urządzeniem – drukuje zarówno na płasko, jak i ze zwoju w szerokości 3,20 m; sześcioma kolorami plus biały; używa atramentów Inca i osiąga wydajność do 230 m2/h. Można na niej zadrukowywać zarówno podłoża giętkie, jak i sztywne.

Inca Onset X3 to wysokiej jakości, 14-kolorowa drukarka, pracująca na różnych podłożach w rozmiarach do 3,22x1,6 m i grubości do 50 mm.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Inca Digital.