Heidelberg nie przejmie grupy MBO
9 maj 2019 06:00

Niemiecki Federalny Urząd Kartelowy ogłosił decyzję o zablokowaniu planowanego przejęcia grupy MBO przez Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg). Zgodnie z orzeczeniem obie firmy będą nadal prowadzić swoją działalność w niezmienionej formie, oddzielnie i niezależnie.

 „Żałujemy, że tak się stało, ale idziemy dalej, chociaż nasze plany co do przyszłego funkcjonowania były inne - powiedział Rainer Hundsdörfer, dyrektor generalny firmy Heidelberg. - Obie firmy są przekonane, że zintegrowanie ofert przyniosłoby klientom szereg dodatkowych korzyści ułatwiających funkcjonowanie w cyfrowej przyszłości.”

Heidelberg ogłosił publicznie zamiar przejęcia grupy MBO w październiku 2018 r., po czym porozumienie zostało przekazane do zatwierdzenia i od tego czasu było przedmiotem analiz Urzędu Federalnego.

Mimo że przejęcie Grupy MBO zostało wstrzymane, Heidelberg będzie kontynuował strategię rozwoju przyjętą dla urządzeń do obróbki po druku, a obejmującą pozycjonowanie maszyn z serii Stahlfolder TH/KH. Firma systematycznie dostosowuje nowe modele biznesowe do rozwijających się obszarów rynku, w szczególności segmentów cyfrowego i opakowaniowego. Tendencja jest widoczna zwłaszcza w zakresie rozwiązań cyfrowych do obróbki po druku i kartonów składanych stosowanych w sektorze farmaceutycznym. Świadczy o tym także nawiązana ostatnio współpraca z Masterwork Group – chińskim  specjalistą w zakresie finishingu, mająca na celu rozwijanie potencjału rynku opakowań.

Na podstawie informacji firmy Heidelberg opracowała BZ