FreeColour szuka alternatywy dla Pantone
22 lis 2022 09:34

Ponieważ Pantone domaga się wnoszenia opłat subskrypcyjnych od użytkowników Adobe, kontynuowane są prace nad opracowaniem dokładniejszego i mniej kosztownego sposobu definiowania koloru. Jest szansa, że konsorcjum FreeColour może znaleźć pomocne rozwiązanie.

Zamieszanie spowodowane rozstaniem między aplikacjami Adobe Creative Cloud i Pantone zainicjowało odnowienie i wzmocnienie zainteresowania darmowymi rozwiązaniami open source przeznaczonymi do określania kolorów. Konsorcjum ekspertów ds. kolorów z różnych dziedzin zebrało się, aby zakończyć kwestię „kłopotliwych katalogów próbek”, w których jeden katalog próbek nie pasuje do drugiego. Jest to cecha świata Pantone, w którym dla tego samego koloru sugerowane są różne kolory CMYK oraz różne modele kolorów stosowane w druku, farbach przemysłowych, branży wystroju wnętrz i malarstwie artystycznym.

Rzecznik konsorcjum Kaarsten Faeßer-Eitle mówi, że celem prac jest stworzenie sposobu komunikacji między osobami odpowiedzialnymi za określanie kolorów. Obecnie każda branża ma swój preferowany i akceptowany model kolorów oraz zestaw zastrzeżonych próbek, tak jak na przykład Pantone wykorzystywany do projektowania graficznego.

Próbując przełożyć jeden kolor na inny, łatwo przegapić cel  — mówi Kaarsten Faeßer-Eitle i dodaje: Zdaliśmy sobie sprawę, że na rynku nie ma nic, co pomogłoby ludziom komunikować się w nowoczesny i odpowiedni sposób. Mamy pewne doświadczenie w używaniu danych spektralnych, ale nie jest to łatwe. Doprowadziło to do dyskusji o tym, co zrobić, aby stworzyć księgę  próbek opartą na danych widmowych, ale łatwiejszą w obsłudze.

Rekomendowany w nowym rozwiązaniu model HCL wykorzystuje każdy z atrybutów koloru i przesuwa je bez zmiany innych atrybutów, więc zastosowanie go w praktyce staje się prostsze niż przy użyciu samych wykresów trójwymiarowych w laboratorium. Podstawowymi danymi pozostają dane spektralne; można je rejestrować, gromadzić i wykorzystywać w księdze próbek dla projektu, który można stosować w druku, tekstyliach, dekoracjach i innych obszarach.

Na blogu komentującym wstępne ogłoszenie, że Pantone i Adobe kończą współpracę, wypowiedział się zarząd stowarzyszenia: Znaczenie Pantone spadnie… prędzej czy później, Pantone okaże się tym, czym był, odkąd Lawrence Herberts chciał zmienić świat kolorów za pomocą swojego systemu w latach 50. jako pracownik na pół etatu u producenta farb.

Przedstawiciele zarządu podkreślają też, że pracują nad alternatywnym rozwiązaniem dla poszkodowanych użytkowników. Niezależna firma MatchMyColour zajmująca się zarządzaniem kolorami, która działa w różnych branżach dla głównych marek, przyjęła już model HCL. Podobnie firma Colorgate, producent RIP dla wielkoformatowych systemów atramentowych, włączyła również system HCL.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Business