Firmy Epson i Economa oferują nowe rozwiązanie
16 sie 2021 06:00

Firma Epson, jeden z liderów w dziedzinie robotyki i dostawca robotów SCARA, wspólnie z firmą Economa Engineering wprowadza proste, oryginalne i przystępne cenowo urządzenie, które zapewnia poprawę bezpieczeństwa wspólnej pracy ludzi i robotów.

SCARAFLEX to miękkie poszycie ochronne napełnione powietrzem, z funkcją wykrywania kolizji, otaczające roboty Epson SCARA. Zawiera urządzenie do monitorowania, które pilnuje, aby robot nie przekraczał wstępnie określonej bezpiecznej prędkości, oraz pozwala ludziom pracować bliżej robotów bez konieczności stosowania barier bezpieczeństwa i innych zewnętrznych środków ochronnych. 

Technologia SCARAFLEX została opracowana przez firmę Economa Engineering wyłącznie do stosowania z robotami SCARA firmy Epson. Zdejmowane poszycie umożliwia użytkownikom korzystanie z tego samego robota zarówno w bezpośredniej bliskości ludzi jak i w środowisku izolowanym. SCARAFLEX jest dostępne do użytku z robotami Epson SCARA o udźwigu 6 kg (LS6-600, LS6-700 i T6) i można je zamontować na nowych oraz już zainstalowanych robotach.

Poszycie ochronne współpracujące z robotem Epson SCARA zapewnia znacznie większą bezpieczną szybkość (do 600 mm/s) niż dotychczas istniejące rozwiązania (250 mm/s). Roboty Epson wraz ze SCARAFLEX pozwalają łączyć korzyści wynikające z prędkości pracy robotów SCARA, niezawodności urządzeń Epson oraz bezpośredniej współpracy z człowiekiem. Urządzenie będzie szczególnie przydatne w zastosowaniach związanych z montażem, inspekcją, kontrolą jakości i etykietowaniem a także pracy z paletami.

Małe i średnie firmy w całej Europie coraz częściej poszukują bardziej ekonomicznych i elastycznych rozwiązań z zakresu robotyki, ponieważ wiele z nich obecnie automatyzuje pewne aspekty swojej działalności. Firma Epson chce wspierać rozwój automatyzacji dzięki SCARAFLEX – prostemu i oryginalnemu urządzeniu, dzięki któremu korzystanie z robotów staje się bezpieczne i opłacalne. To bardzo elastyczne rozwiązanie – można je stosować w wielu różnych środowiskach do różnych zadań: od obsługi maszyn po pakowanie i montaż – powiedział Paweł Handzlik, KeyAccount Manager - Robotic Solutions w Epson.

Thomas Hrach, dyrektor generalny firmy Economa Engineering, dodaje: Cieszymy się mogąc współpracować na zasadach wyłączności z firmą Epson. SCARAFLEX opracowaliśmy jako skuteczną i bezpieczną opcję do wspólnej pracy robotów i ludzi. Urządzenie jest przeznaczone dla użytkowników którzy korzystają z robotów przy prostych, zautomatyzowanych zastosowaniach, lecz nie potrzebują robotów 6-osiowych. Poszycie można zdjąć, aby korzystać z tego samego robota w środowisku niewymagającym współpracy z ludźmi co zapewnia szeroki zakres zastosowań. Urządzenie pozwala też zaoszczędzić miejsce, dzięki temu, że jego bezpieczna praca nie wymaga stosowania ogrodzeń i innych zewnętrznych zabezpieczeń.

Opracowano na podstawie informacji firmy Epson