EFI zapowiada nowe maszyny hybrydowe z serii VUTEk h+
21 lut 2024 06:30

14 lutego br. firma Electronics for Imaging, Inc. zaprezentowała serię hybrydowych maszyn drukujących LED EFI VUTEk h3+ i VUTEk h5+ z płaskim stołem i typu roll-fed, oferujących lepsze możliwości drukowania i obsługi nośników. Seria VUTEk h+ to przeprojektowana i udoskonalona wersja wysokonakładowej, superformatowej hybrydowej platformy VUTEk h. Ulepszenia wprowadzone w serii VUTEk h+ oferują lepsze produktywność, jakość druku, kompatybilność, wydajność i zyski.

Jesteśmy podekscytowani wprowadzeniem tych nowych maszyn na rynek – powiedział Todd Zimmerman, SVP/GM Display Graphics & OEM Ink w EFI. – Maszyny VUTEk od ponad dwóch dekad są liderem w kategorii drukujących maszyn hybrydowych do oznakowania i grafiki reklamowej, z ponad 300 instalacjami na całym świecie. Seria VUTEk h+ odpowiada na niektóre z kluczowych bolączek naszych klientów, jednocześnie poprawiając łatwość obsługi i oferując przyjazne dla środowiska korzyści LED, których można oczekiwać od technologii EFI VUTEk.

Przyszłościowe ulepszenia

Jak mówi firma, seria EFI VUTEk h+ została zaprojektowana, aby zapewnić klientom z branży oznakowań i grafiki reklamowej przewagę konkurencyjną dzięki ulepszeniom w stosunku do oryginalnej platformy, które będą standardem we wszystkich nowych urządzeniach. Usprawnienia w zakresie obsługi nośników to jedne z najbardziej znaczących ulepszeń w serii VUTEk h+. Ulepszony stół podciśnieniowy pozwala na lepszą kontrolę podawania grubszych nośników i cienkich materiałów o lekkich krawędziach dzięki podwojeniu siły podciśnienia działającej na materiały do druku na stole drukującym.

Wszystkie nowe rolki przytrzymujące nośnik są montowane do istniejących prowadnic Media Edge Guide (MEG), a rolki sprężynowe wtłaczają nośnik do próżni, często całkowicie eliminując potrzebę stosowania prowadnic MEG. W przypadku konieczności zastosowania prowadnic MEG, firma oferuje je w rozmiarach 0,063 cala, 0,094 cala i 0,012 cala.

Seria VUTEk h+ oferuje również nowe opcjonalne konfiguracje kolorów:

– CMYK cmyk + W + Clear

– CMYK x 2 + 2W

– CMYK x 2 + Clear

Bazując na sukcesie atramentu EFI UltraClear Coat wprowadzonego dla maszyn EFI superwide roll-to-roll, EFI rozszerzyło ofertę na maszyny VUTEk h3+ i h5+. Drugi lakier, EFI VUTEk Endura Clear, który ma twardsze wykończenie powierzchni w celu zwiększenia właściwości ochronnych, jest teraz również dostępny dla maszyn VUTEk h3+ i h5+.

Zarówno atramenty UltraClear Coat, jak i Endura Clear mogą być używane do zastosowań dekoracyjnych – dla całego druku (pełne zalanie) lub wybranych obszarów (punktowe) w celu dodania dodatkowego wyróżnienia do kolorów lub efektów specjalnych do grafiki – a także do końcowej powłoki ochronnej. Drukują one inline, jednocześnie z obrazem, z błyszczącym lub matowym wykończeniem.

Oprócz lakierów, opcjonalny tryb druku Gloss+ – nowa funkcja oprogramowania, która reguluje proces utwardzania – może być używany do dodawania efektu pełnego lub selektywnego połysku do druków. Jest to sposób na dodanie wartości do krótkich nakładów, specjalnych zadań, bez użycia lakieru.

Termoformowalne atramenty LED

Kompatybilne z maszynami z serii VUTEk h+ są atramenty nowej generacji, utwardzane diodami LED, które EFI opracowała do zastosowań in- oraz outdoorowych, do zadruku wierzchniej i spodniej strony podświetlanych i niepodświetlanych aplikacji wymagających termoformowania. Atramenty EFI Transform-TF wykazują dużą elastyczność przy zachowaniu przyczepności i nieprzezroczystości oraz zapewniają dobre właściwości do gięcia na gorąco i frezowania arkuszy akrylowych bez odprysków. A ponieważ farby Transform-TF przylegają do szerokiej gamy materiałów, mają zastosowanie nie tylko podczas termoformowania.

Maszyny z serii VUTEk h+ są w trakcie opracowywania. Firma zapowiada, że wkrótce pojawi się ulepszony druk dwustronny do zastosowań wymagających blokowania. Obecni właściciele maszyn VUTEk h3 i h5 mogą również zdecydować się na modernizację swoich obecnych urządzeń o większość nowych ulepszeń serii VUTEk h+.

Opracowano na podstawie informacji firmy EFI