EFI rozszerza portfolio innowacji dla oznakowania i grafiki reklamowej
25 mar 2024 06:00

Zaprezentowała pełną gamę cyfrowych maszyn atramentowych i rozwiązań workflow.

Firma Electronics For Imaging, Inc. wprowadza na rynek maszynę drukującą EFI VUTEk Q3h XP – szybką hybrydową drukarkę LED z płaskim stołem i podawaniem z roli, oferującą elastyczną i wszechstronną przepustowość na poziomie produkcyjnym – oraz nowej generacji 3,2-metrową maszynę drukującą EFI Pro33r roll-to-roll LED. Oprócz wprowadzenia nowych urządzeń, EFI zaprezentowała swoje technologie cyfrowego druku atramentowego dla rynków oznakowań i grafiki reklamowej, opakowań i tekstyliów na FESPA Global Expo 2024.

Nasza najnowocześniejsza technologia na targach FESPA Global daje klientom niezrównane możliwości osiągnięcia rentownego wzrostu w cyfrowym druku atramentowym – powiedział Ken Hanulec, wiceprezes EFI ds. marketingu światowego.Dzięki kompleksowemu portfolio maszyn produkcyjnych z najbardziej zaawansowaną technologią oraz innowacyjnymi atramentami i powłokami dla rynku oznakowań i grafiki reklamowej, opakowań i tekstyliów, nasza wystawa w Amsterdamie jest niezbędnym przystankiem dla dostawców druku nastawionych na wzrost i zysk.

Portfolio innowacji, które poszerza możliwości

Odwiedzający stoisko EFI w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym RAI w Amsterdamie mogli zobaczyć gamę nowych i nowoczesnych maszyn drukujących wraz z technologiami workflow, które mają usprawnić zarządzanie zadaniami i pomagać zwiększyć wydajność.

Jak przekazuje producent, nowa hybrydowa maszyna LED VUTEk Q3h XP o szerokości 3,3 m została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu wysokiej jakości obrazowania i druku na poziomie produkcyjnym w celu szybszej realizacji zleceń. Maszyna jest dostępna z czterema (CMYK) lub sześcioma (CMYK, lc, lk) kolorami oraz opcjonalnymi białymi i przezroczystymi atramentami. Maszyna VUTEk Q3h XP została zaprojektowana z myślą o pracy wielozmianowej i drukowaniu w trybie 24/7, produkuje do 96 arkuszy na godzinę (do 905 m2 na godzinę) i oferuje zaawansowaną obsługę nośników typu tektura/arkusz i roll-to-roll oraz opcje szybkiej automatyzacji, które mają kluczowe znaczenie w dzisiejszych kwestiach związanych z pracą i inicjatywami redukcji kosztów.

Nowa 3,2-metrowa maszyna EFI Pro 33r roll-to-roll LED bazuje na platformie Pro 32r+, z ulepszeniami ogólnej wydajności urządzenia – do 35 proc. wzrostu prędkości w trybie POP – oraz wyższą jakością obrazowania i dokładnością kropli dzięki nowym głowicom drukującym 5 pL Ricoh Gen-6. Standardowe funkcje, które zwiększają wydajność procesu, obejmują zintegrowany zestaw siatek do drukowania na porowatych podłożach, analizator nierówności, który pomaga uniknąć uderzeń głowicy drukującej, wbudowane podświetlane lampki kontrolne i wbudowany DFE Fiery. Prędkość druku platformy Pro 33r dochodzi do 260 m2 na godzinę.

EFI prezentuje również maszynę LED typu roll-to-roll EFI VUTEk Q3r o szerokości 3,5 m, która ma zapewnić kompletny przepływ pracy od druku do gotowej grafiki, od RIP do gotowego produktu. Jest to rozwiązanie typu roll-to-roll do druku superszerokoformatowego, które drukuje z prędkością do 558 m2 na godzinę. Maszyna, która może drukować zarówno białym, jak i przezroczystym atramentem, ma rzeczywistą rozdzielczość wyjściową do 1200 dpi. Jak przekazuje producent, przezroczysty atrament Ultra Clear Coat firmy EFI to punktowy lub pełny przezroczysty atrament, który może być używany do dekoracyjnych, wysokiej jakości efektów na wydrukach lub jako ostateczna powłoka pomagająca chronić grafikę przed ścieraniem, chemikaliami i blaknięciem. Ultra Clear Coat drukuje w linii, jednocześnie z obrazem – bez spowalniania prędkości produkcji w niektórych modelach maszyn – w wykończeniu błyszczącym lub matowym.

Możliwości, które zapewnią nowe źródła przychodów

Odwiedzający stoisko EFI na targach FESPA Global mogli również dowiedzieć się, jak rozszerzyć swoją działalność o nowe, dochodowe zastosowania dzięki zaawansowanym możliwościom pełnego portfolio cyfrowych maszyn atramentowych EFI. Próbki wyprodukowane na jednoprzebiegowej maszynie atramentowej EFI Nozomi 14000 SD do oznakowania i grafiki reklamowej, technologia jednoprzebiegowa EFI Nozomi do opakowań z tektury falistej oraz rozwiązanie pigmentowe EFI Reggiani eco TERRA – kompleksowe rozwiązanie do druku pigmentowego na bazie wody, które upraszcza cały proces drukowania na tekstyliach do jednego kroku.

Technologia z silnym przesłaniem zrównoważonego rozwoju

Firma EFI ogłosiła nowe narzędzie do oceny cyklu życia (LCA), opracowane przez Clear Agency, dla użytkowników druku cyfrowego Nozomi, potencjalnych klientów, sprzedawców detalicznych i marek, aby obliczyć wpływ ich zadań drukowania na środowisko i porównać je ze śladem innych technologii drukowania. Firma informuje, że obliczenia przeprowadzone za pomocą narzędzia LCA pokazują, że drukowanie materiałów falistych na maszynie cyfrowej EFI Nozomi zmniejsza potencjał globalnego ocieplenia (GWP) o ok. 50 proc. w porównaniu z analogowymi technologiami druku. To nowe narzędzie ma uzupełnić reputację technologii Nozomi w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to już jedyna jednoprzebiegowa maszyna atramentowa certyfikowana pod kątem możliwości recyklingu i ponownego przetworzenia starych pojemników z tektury falistej (OCC) przez Western Michigan University Recycling, Paper, and Coating Pilot Plant. Maszyny Nozomi są uznawane za energooszczędne na podstawie normy energetycznej ISO 20690.

Opracowano na podstawie informacji firmy EFI