EFI Cretaprint zdobywa nagrodę Alfa de Oro
5 lut 2020 06:00

System hybrydowy EFI Cretaprint Hybrid przeznaczony do cyfrowej dekoracji płytek ceramicznych zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród w branży - Alfa de Oro. Nagroda przyznawana przez Sociedad Española de Cerámica y Vidrio (Hiszpańskie Towarzystwo Ceramiki i Szkła) jest wyrazem uznania dla kreatywności technologicznej i artystycznej. Ceremonia odbywa się co roku podczas Międzynarodowych Targów Płytek Ceramicznych i Mebli Łazienkowych Cevisama (Walencja, Hiszpania).

Wielokrotnie nagradzany system hybrydowej technologii atramentowej Cretaprint zapewnia wyjątkową możliwość pracy z atramentami ekorozpuszczalnikowymi, a następnie z atramentami wodnymi przy użyciu tego samego urządzenia. To niezwykłe rozwiązanie debiutujące w Europie na targach Cevisama otwiera drogę rozwoju bardziej ekologicznym atramentom na bazie wody - EFI Cretacolor.

„Zajmujemy się najważniejszymi problemami naszych klientów związanymi z wdrażaniem przyjaznych dla środowiska procesów - czymś, co ostatecznie stanie się standardem w branży, która chce zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko” - powiedział José Luis Ramón Moreno, wiceprezes i dyrektor generalny EFI Industrial Printing i dodał: „Mieliśmy już kilka udanych wdrożeń EFI Cretaprint Hybrid, a nasi użytkownicy są w stanie osiągnąć taki sam poziom jakości druku i niezawodności, jaki uzyskiwali wcześniej”.

Innowacyjna oferta EFI prezentowana na targach Cevisama obejmuje unikalny system hybrydowy przeznaczony do zadruku płytek ceramicznych, dostępny w szerokościach od 700 mm do 1400 mm. Urządzenia drukujące Cretaprint są wyposażone w oprogramowanie 5. generacji do obsługi funkcji „Smart Printer”, w najnowszej, zmodyfikowanej wersji.

Gdy użytkownicy Hybrid Cretaprint rozpoczną stosowanie wodnych atramentów EFI Cretacolor, mogą uzyskać znaczące korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, eliminując ponad 90% emisji lotnych związków organicznych i 73% średniej emisji węgla, które występują w przypadku tradycyjnych, rozpuszczalnikowych  atramentów ceramicznych. Atramenty wodne oferują również krótki czas schnięcia, wyższą jakość wydruku i rozdzielczość obrazu w porównaniu z ekorozpuszczalnikowymi.

Wszechstronne moduły pomocnicze EFI Cretaprint Shield dla ekosystemu hybrydowego obejmują także opcję szkliwienia cyfrowego, która niesie istotne korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Dzięki tej funkcji nakładana jest odpowiednia ilość szkliwa w sposób kontrolowany, redukujący ilość odpadów typową dla produkcji płytek. Dzięki formule szkliwienia EFI Cretaprint może poszczycić się niższą emisją oparów, wymaga też mniejszego zużycia wody. Użytkownicy mogą nakładać glazurę z najwyższą dokładnością, co jest istotnym czynnikiem przy produkcji płytek o większych rozmiarach.

Interfejs EFI Fiery proServer (DFE) dla Cretaprint, rozwiązanie do zarządzania kolorami w cyfrowej dekoracji płytek oferuje innowacyjną technologię separacji ColorWise stworzoną z myślą o ceramice. ColorWise wykorzystuje specjalnie opracowane algorytmy zarządzania kolorami, aby uzyskać ostrzejsze, bardziej szczegółowe dane wyjściowe w porównaniu z konwencjonalnymi metodami zarządzania kolorami ICC. W połączeniu z atramentami EFI Cretacolor technologia separacji ColorWise zmniejsza zużycie atramentu nawet o 30% w porównaniu z zarządzaniem kolorami ICC bez wpływu na dokładność koloru. Ponadto funkcja inteligentnego oszczędzania atramentu może dodatkowo obniżyć jego koszty, obliczając optymalną kombinację atramentu potrzebną do stworzenia danego projektu. Te połączone technologie mogą zapewnić oszczędność kosztów atramentu nawet o 40% w porównaniu z innymi metodami produkcji płytek.

EFI już po raz drugi zdobywa nagrodę Alfa de Oro podczas Cevisama. W 2016 r. firma została wyróżniona za innowacyjne rozwiązanie Cretaprint X4 pracujące na podłożach o szerokości 1,8 metra, wyposażone w system DTP 2.0, który eliminuje niewykorzystane miejsce podczas ozdabiania różnych rozmiarów płytek w jednym cyklu produkcyjnym.

Opracowano na podstawie informacji firmy EFI