Drukowany obraz Picassa
18 sty 2021 09:50

Po raz pierwszy Guernica, oryginalnie namalowana przez Pabla Picassa, została wydrukowana w pełnym rozmiarze przy użyciu zaawansowanych technologii druku cyfrowego. Światowej sławy obraz, przerobiony przez słynnego hiszpańskiego artystę – fotografa José Manuela Ballestera i wydrukowany na maszynie firmy Durst jest główną atrakcją wystawy w Muzeum Guggenheima w Bilbao.

José Manuel Ballester zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swojej wyjątkowej sztuce interpretowania słynnych obrazów poprzez eliminację namalowanych na nich postaci ludzi i zwierząt. Guernica, obraz olejny namalowany na płótnie w 1937 roku, przez wielu krytyków sztuki uważany jest za jeden z najbardziej poruszających i potężnych dzieł o tematyce antywojennej.

Praca Ballestera „Around Guernica, 2009/2020” to wersja obrazu Picassa, która przedstawia zaktualizowane spojrzenie na wojnę i związaną z nią ludzką tragedię. Obecnie jest centralnym punktem wystawy „2020/03/15 José Manuel Ballester” dostępnej do 21 lutego 2021 roku w Muzeum Guggenheima.

W ten sposób Ballester dodaje nową grafikę do projektu, który rozpoczął się ponad 10 lat temu, kiedy artysta postanowił zbadać historie niektórych najważniejszych dzieł takich jak „Panny dworskie” lub „Ogród rozkoszy ziemskich”. Wiosną 2020, podczas blokady związanej z pandemią, artysta otrzymał specjalne pozwolenie na poruszanie się po opuszczonym mieście Bilbao i uchwycenie niesamowitych pejzaży.

Obrazy są pierwszym etapem projektu Hidden Spaces realizowanego we współpracy z Estudios Durero i Muzeum Guggenheima w Bilbao. Zwieńczeniem inicjatywy były: wystawa fotografii, publikacja książki oraz pierwsza reprodukcja i wystawa „Around Guernica”. W ten sposób Ballester dodaje grafikę do projektu, który porusza transcendentalną i uniwersalną dla człowieka tematykę, odnosząc się do bezsensu przemocy i wojen. Przy tej okazji Ballester zachowuje wymowny, „żywy” element - kwiat, symbolizujący nadzieję, tak ważną również w obecnych czasach.

W tym kontekście Muzeum Guggenheima w Bilbao zwróciło się do wieloletniego klienta Durst, firmy Estudios Durero, która tworzy i rozwija nowe formy produkcji graficznej. Poproszono o wydrukowanie przerobionego obrazu Picassa na unikalnym, ręcznie tkanym materiale lnianym ze specjalną białą powłoką. Imponujący obraz miał całkowity rozmiar 3,5x7,8 metra.

Estudios Durero i Ballester spędzili dzień w Centrum Obsługi Klienta w siedzibie firmy Durst w Brixen, we Włoszech, drukując interpretację Guerniki na sześciokolorowej maszynie Durst Rho 512. Co ważne, szansa była tylko jedna – unikalny materiał zapewniony przez muzeum wystarczył na jeden egzemplarz, co uniemożliwiło wykonanie wydruku próbnego na materiale finalnym.

Realizacja tego szczególnego projektu wspólnie z José Manuelem Ballesterem i Muzeum Guggenheima była prawdziwym zaszczytem dla nas i dla Durst - powiedział właściciel Estudios Durero, Ander Soriano i dodał: Żadna inna firma nie byłaby w stanie tego zrobić. W oryginalnym dziele Picassa i w reinterpretacji autorstwa Ballestera obraz wykorzystuje jedynie bardzo szeroką gamę szarości i wysoką rozdzielczość we wszystkich odcieniach, więc jakość druku musi być wyjątkowo wysoka, aby zapewnić prawdziwą wartość reprodukcji. A to byłoby niemożliwe bez maszyny Durst Rho 512 6 C.

Rafael Carbonell, dyrektor zarządzający Durst Iberica, powiedział: To prawdziwy zaszczyt wspierać Muzeum Guggenheima w Bilbao w tym specjalnym projekcie. Gdy drukujesz tylko w czerni, szarości i bieli, jakość musi być wyjątkowo wysoka, aby oddać prawdziwą wartość sztuki.

Christian Harder, dyrektor graficzny Durst Group, podkreśla: Byliśmy dumni i jednocześnie zachwyceni goszcząc José Ballestera i Andera Soriano w naszej globalnej siedzibie, gdzie mogli z pierwszej ręki zobaczyć światowej klasy maszyny i technologie Durst. Z myślą o tym wyjątkowym, artystycznym druku przygotowano specjalne lniane materiały. W praktyce, wobec braku możliwości zrobienia jakiegokolwiek testu w postaci wydruku próbnego, oznaczało to jedną, jedyną szansę na wykonanie idealnego druku za pierwszym razem. Jesteśmy zadowoleni z efektu, a wyniki mówią same za siebie - zwiedzający wystawę muzealną byli zdumieni wyjątkową jakością wydrukowanego obrazu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Durst