Dagoma wprowadza platformę do naprawy zabawek
8 sty 2020 06:00

Części zamienne wydrukowane w technologii 3D dają możliwość szybkiej naprawy uszkodzonego sprzętu. Rozwiązania takie znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w różnych branżach, takich jak przemysł kolejowy czy lotniczy. Dotychczas jednak uzyskiwane w ten sposób części zamienne do zabawek i gier to obszar, który został pominięty, jak twierdzi francuski producent drukarek 3D - firma Dagoma.

W związku z tym przedsiębiorstwo uruchomiło nowy projekt naprawy zabawek przy użyciu wydrukowanych w 3D części zamiennych. Inicjatywa nosi nazwę Operation Toy Rescue. Platforma została uruchomiona przez Dagomę w odpowiedzi na liczbę wyrzucanych zabawek, traktowanych jako niepotrzebne z powodu braku części zamiennych, co w konsekwencji powoduje znaczne szkody dla środowiska. W ramach Toy Rescue, Dagoma deklaruje każdemu możliwość naprawy przedmiotu, który wcześniej byłby wyrzucany.

Zepsute zabawki to „katastrofa ekologiczna”

Dagoma wyjaśnia, że ​​podczas gdy kilka miliardów zabawek zostanie zakupionych tylko w okresie świątecznym, kolejne 2 miliardy są wyrzucane na całym świecie każdego roku. Ponieważ większość zabawek wykonana jest z tworzywa sztucznego nienadającego się do recyklingu, może to być źródłem dużej ilości niepotrzebnych odpadów, co firma wyjaśnia jako „katastrofę ekologiczną”.

Aby rozwiązać ten problem Dagoma znalazła rozwiązanie wykorzystujące możliwość druku w technologii 3D pojedynczych, unikalnych części, na życzenie. Zapewniając łatwy i bezpłatny dostęp do swoich rozwiązań firma dąży do tego, aby zabawki można było naprawiać, zapobiegając w ten sposób wyrzucaniu ich i generowaniu odpadów. 

Części zamienne z drukarki

W pierwszym kroku Dagoma postanowiła przeanalizować ostatnich 40 lat funkcjonowania rynku zabawkarskiego i zidentyfikować najczęściej gubione lub psute części najlepiej sprzedających się zabawek. Następnie za pomocą skanera 3D zespół projektantów wymodelował i odtworzył ponad sto części zamiennych do wytypowanych zabawek. Części zamienne są teraz wymienione na stronie internetowej obok plików .stl przeznaczonych do druku 3D, które użytkownicy mogą pobrać za darmo i na ich podstawie wydrukować samodzielnie dany obiekt.

Ponadto, jeśli nie można znaleźć konkretnej części zabawki na stronie internetowej Toy Rescue, pozostaje opcja skontaktowania się z przedstawicielami firmy Dagoma, którzy mogą zaprojektować dany, brakujący element. Odwiedzający nie posiadający drukarki 3D mogą również otrzymać części zapasowe zabawek za pośrednictwem społeczności Dagoma Maker. Obecnie Dagoma pracuje również nad stworzeniem filamentu wykonanego z plastikowych zabawek, których nie można naprawić i które następnie można wykorzystać do drukowania w 3D zapasowych części zabawek.

Chociaż Toy Rescue jest specjalną platformą stworzoną do drukowania części 3D przeznaczonych wyłącznie do zabawek, utworzono już wiele witryn, które umożliwiają użytkownikom udostępnianie i używanie plików do druku 3D w innych branżach.

Przygotowano na podstawie informacji z portalu 3D Printing Industry