Artemis na targach RemaDays
2 mar 2020 06:00

Podczas tegorocznej edycji targów RemaDays goście mogli zapoznać się z dwoma drukarki o szerokości roboczej 320 cm w technologii LED-UV i solwentowej oraz 160 cm drukarką eko-solwentową i ploterem laserowym oferowanymi przez Artemis. Na stoisku oprócz drukarek, pokazano również nowy ploter laserowy - Artemis SF 1390. Jego silną stroną jest możliwość wycinania skomplikowanych kształtów ze sklejki lub tworzyw i dodatkowego grawerowania.

ARTEMIS SF 1390 to tnąco-grawerujący ploter laserowy, przeznaczony m.in. do cięcia akrylu, tworzyw, papieru, drewna, MDF, tkanin, skóry, itp. Urządzenie posiada obszar roboczy o rozmiarze 1300 x 900 mm. Moc tuby lasera można dobrać w zależności od potrzeb użytkownika. Dostępne są tuby: 150W, 100W, 80W oraz 60W. Prędkość pracy maszyny sięga 60 cm na sekundę, natomiast dokładność pozycjonowania wiązki lasera kształtuje się na poziomie 0.05 mm.

Artemis SF 1390 korzysta z dwóch rodzajów stołów – tzw. plastra miodu lub panelu nożowego. Stół typu „plaster miodu” sprawdzi się przy obróbce cienkich materiałów tj.: skóra, tkaniny czy papier. Przy zastosowaniu mocnego systemu wyciągowego może posłużyć również, jako stół z podsysem, co będzie skuteczne podczas obróbki materiałów wyginających się. Z kolei „stół nożowy” sprawdzi się w przypadku cięcia grubszych materiałów i większych arkuszy. Zalecany do stosowania w urządzeniach podczas stosowania wysokiej mocy lasera i niskiej prędkości cięcia. Gęstość rozmieszczenia „noży” można dostosować w zależności od potrzeb.

Artemis Pulsar 2 to ploter LED-UV o szerokości druku 3.20 m, który charakteryzuje się stabilną konstrukcją oraz systemem podawania i odbioru mediów dostosowanym do materiału o dużym ciężarze jak np. plandeki. Przypomnijmy, że plandeki cechują się nawet 2x większą gramaturą od standardowego banera reklamowego, dlatego system prowadzenia materiału odgrywa ważną rolę.

Jeden z pierwszych egzemplarzy „Pulsara 2” już drukuje w Polsce. Wybrała go firma specjalizująca się właśnie w plandekach. Urządzenie znajdzie zastosowanie także w wydrukach „reklamowych”. Oprócz wielu klasycznych i „egzotycznych” materiałów, które obsłuży ploter, warto wspomnieć o innowacyjnym materiale, jakim jest IKONOS SuperBaner. SuperBaner to bardzo lekki baner o gramaturze 140 gram, do zadruku w technologii LED-UV. Jego innowacyjne atuty to połączenie w jednym nośniku takich cech jak: niska waga, wysoka wytrzymałość oraz brak PVC.

W Pulsarze 2 zastosowano system prowadzenia mediów bez rolek dociskowych, co znacznie zwiększa gamę stosowanych mediów w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań i "tradycyjnych" ploterów 3.20 m. Drukarka zawiera cztery niezależne strefy podsysu, które mają za zadanie przyciągać materiał do stołu, aby leżał płasko w momencie przejazdu karetki drukującej.

Za posuw materiału oprócz systemu rolowego odpowiadają silniki Panasonic o mocy 750 wat. Innym unikalnym elementem są przemysłowe szyny i ciche prowadnice THK. Ploter o ciężarze 2500 kg wyposażony jest we wbudowaną stację roboczą z monitorem i oprogramowaniem. Drukuje standardową paletą atramentów CMYK, a dzięki wykorzystaniu dodatkowego atramentu białego można zadrukować materiały różnych kolorów. Aby nadrukować na granatowej plandece żółte logo firmy, zanim nadrukujemy żółtą grafikę pod to miejsce zostanie naniesiony biały, nieprzezroczysty podkład.

Jesteśmy świadkami  rozwoju technologii LED-UV, która jest kolejnym etapem ewolucji „tradycyjnej” technologii UV i naturalnym następcą dotychczasowych technologii wielkoformatowych. Dzięki  nowoczesnym atramentom  możliwe jest zadrukowywanie nie tylko płaskich nośników ale też miękkich, delikatnych materiałów jak na przykład podświetlanych backlitów, soft-filmów czy coraz częściej - klasycznych banerów a nawet grubych plandek.

Z dnia na dzień wydruki w tej technice wypierają grafiki powstające na ploterach eko-solwentowych i solwentowych. Technologia LED jest już łatwo dostępna, ekologiczna  i ekonomiczna. Dzięki temu jest naturalnym wyborem przy inwestycji w nowe maszyny do druku LFP. 

Za przyszłością rozwiązań LED-UV przemawiają brak potrzeby suszenia wydruków (atrament jest utrwalony w momencie zadruku za pomocą lamp LED-UV), rozciągliwość i elastyczność tuszu, brak pęknięć, a także możliwość składania i łączenia wydruków. Dzięki wydrukom gotowym do użytku po ściągnięciu z plotera oszczędzamy także czas a co za tym idzie koszty.

Atramenty LED-UV stosowane w ploterze Artemis Pulsar 2 są ekologiczne, bezzapachowe, cechują się brakiem lotnych związków organicznych, nie generują ozonu. Sama technologia jest także ekonomiczna gdyż lampy LED-UV pobierają znikome ilości energii (w odróżnieniu od np. technologii lateksowych) i charakteryzują się wydłużoną żywotnością, przez co wielokrotnie rzadziej się je wymienia.

Ploter wyposażony jest (w zależności od konfiguracji) w szybkie głowice Konica Minolta 1024 z kroplą 6 lub 13 pl. W 4 pasach ploter drukuje nawet 60 m2/h, co czyni go bardzo produktywną maszyną.

Artemis Pulsar 2 z uwagi na małą kroplę atramentu pozwala na realizacje różnorodnych zleceń - od precyzyjnego druku w jakości fotograficznej materiałów do wewnątrz, takich jak backlity, tkaniny i softfilm’y (wykorzystywane jako podświetlane sufity, ścianki czy sklepowe kasetony), tapety, płótna, papiery billboardowe, na ciężkich banerach i plandekach skończywszy. Wydruki są od razu suche i gotowe do dalszej obróbki, montażu czy wysyłki.

Oprócz Pulsara zaprezentowana została także druga maszyna w tym rozmiarze - Artemis KM serii 32xx. Artemis KM 32xx to drukarka, która na przestrzeni kilku lat doczekała się kilkuset instalacji. Na targach przedstawiono udoskonalony model tej serii, który dzięki nowej, podwójnej grzałce jest w stanie dosuszać materiał zadrukowywany z prędkością do 160 m2/h w przypadku konfiguracji 4-głowicowej i  260 m2/h w wariancie z 8 głowicami na pokładzie.

Opracowano na podstawie informacji Atrium Centrum Ploterowe.