Druk przemysłowy i uszlachetnianie w jednym przebiegu
19 paź 2022 08:21

Firma MGI Digital Technology wprowadziła na rynek maszynę AlphaJET - pierwszy na świecie cyfrowy system drukujący w formacie B1+, który obsługuje w jednym przebiegu proces druku i uszlachetnienia. Pierwsze centrum testowe AlphaJET dla klientów zostało utworzone w dedykowanym Centrum Kompetencji w siedzibie Konica Minolta w Paryżu.

Ekologiczna, jednoprzebiegowa produkcja obejmuje atramenty pigmentowe CMYK na bazie wody, wybiórcze lakierowanie UV, technologię Green-Foil (alternatywa dla hot–stampingu) oraz efekty laminacji OPV, zarówno w wymiarze 2D oraz z efektami drukowania haptycznego (sensoryki). A to wszystko z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju, co zostało potwierdzone certyfikatami, m.in. odbarwiania (deinkability) wydany przez INGEDE, co oznacza, że wydruki na podłożach z maszyny AlphaJET będą mogły być poddane procesowi recyklingu. W zakresie norm poligraficznych AlphaJet spełnia wymogi standardu FOGRA.

Unikalne cechy AlphaJET to m.in.

- Przełomowy, opatentowany płaski transport papieru: elektromagnetyczny transport podłoży z systemami Smart Trays zapewniającymi perfekcyjne pasowanie, co skutkuje wysoką rozdzielczością druku i płynnymi;

- druk CMYK i wybiórcze lakierowanie UV w jednym przebiegu;

- kontrola pasowania i położenia obrazu oraz uszlachetnień za pomocą inteligentnych skanerów;

- kalibracja kolorów z pełną automatyzacją;

- oparte na chmurze bezpieczne rozwiązania System IOT i MGI Connect, oferujące usługi online wspierające pracę i sprzedaż;

- konkurencyjny całkowity koszt posiadania - bez narzędzi, bez odpadów, bez przygotowań;

- możliwość obsługi przez jednego operatora.

Premiera MGI AlphaJET jest ważnym krokiem naprzód, szczególnie ze względu na fakt, że realizujemy strategię transformacji cyfrowej - zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie -  mówi Mateusz Woźniak, dyrektor sprzedaży systemów produkcyjnych w Konica Minolta Business Solutions Polska. - Obecnie rozwijamy się daleko poza naszymi głównymi rynkami i z powodzeniem  wchodzimy w takie sektory jak usługi IT czy bezpieczeństwo. Kontynuujemy współpracę z naszymi Klientami w ramach podejścia opartego na partnerstwie i w niedługim czasie poinformujemy o nowych wdrożeniach.

Ulepszenia oprogramowania obejmują interaktywną walidację proofingu cyfrowego z cyfrowym asystentem sprzedaży, zautomatyzowany przepływ pracy oraz najnowocześniejsze rozwiązania w chmurze przy użyciu MGI Connect.

Pierwsze wdrożenie AlphaJET zostało już ogłoszone. ISRA, drukarnia działająca w sektorze opakowań i drukująca karty lojalnościowe i zabezpieczone skierowane na rynek detaliczny, transportowy oraz rynek uwierzytelniania i kontroli dostępu, wybrała zaawansowany system MGI AlphaJET, aby zoptymalizować proces produkcyjny i wdrożyć koncepcję Przemysłu 4.0.

Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta