FESPA stawia na druk tekstyliów
7 maj 2018 12:49

Odwiedzający targi FESPA Global Print Expo 2018, które odbędą się w dniach 15-18 maja w Messe Berlin w Niemczech, będą mogli zapoznać się z najszerszą, zdaniem organizatorów, ofertą tekstylną, jaka dotychczas była prezentowana na targach FESPA.

W tym roku ponad 120 wystawców zapowiedziało prezentacje urządzeń do druku na tekstyliach, podłoży i materiałów eksploatacyjnych. Nie zabraknie rozwiązań i przykładów aplikacji przeznaczonych dla dostawców usług druku oraz projektantów zainteresowanych produkcją tekstyliów i ich zadrukiem. Całości dopełnią treści edukacyjne, programy towarzyszące targom, a także interaktywne rozwiązania dla zwiedzających, jak na przykład Print Make Wear – innowacyjna prezentacja kompletnej, odzieżowej linii produkcyjnej.

Wydrukuj ubranie

Print Make Wear to stworzona na potrzeby targów linia produkcyjna mody i odzieży sportowej, dzięki której odwiedzający będą mogli poznać rozmaite aspekty działania tekstylnej linii produkcyjnej. Będzie można prześledzić wszystkie procesy wytwórcze - od momentu projektowania aż do finalnej obróbki metodami sitodruku lub druku cyfrowego. Pośród prezentowanego asortymentu odwiedzający znajdą sprzęt wiodących producentów tekstyliów, w tym: urządzenie do bezpośredniej produkcji odzieży firmy Brother; nową maszynę do składania T-Apparel firmy Dekken; stół do cięcia Gerber Technology; oprogramowanie do drukowania cyfrowego Inedit; oprogramowanie do sitodruku Grafco AST; maszynę do szycia Juki; atramenty MagnaColours; automatyczne karuzele do sitodruku od MHM oraz ręczne karuzele od Vastex; drukarki Mimaki czy urządzenia suszące firm Adelco, Chiossi i Klieverik.

Tekstylia używane w ramach tej modelowej fabryki mody będą dostarczane przez Premier Textiles, a także firmy Falk i Ross, które zapewnią koszulki, torby i fartuchy przeznaczone do maszyn drukujących bezpośrednio na odzieży.

Projektantka mody, Sanna Annukka z firmy Marimekko opracowała projekty odzieży, która będzie produkowana w programie Print Make Wear. Marimekko wykorzysta kombinację kolorów dodatkowych Pantone, a także sięgnie po efekty metaliczne. Tkaniny będą zadrukowywane  codziennie na automatycznej maszynie do sitodruku MHM.

Goście chcący poznać bliżej technologie wykorzystywane w programie Print Make Wear będą mogli wziąć udział w organizowanych codziennie wycieczkach z przewodnikiem, który będzie prezentował urządzenia, podłoża i atramenty.

Inspiracje

16 i 17 maja Zara Llado - dyrektor kreatywny firmy Trend Bunker poprowadzi sesje na temat trendów w modzie i druku, przyglądając się kluczowym trendom planowanym na przyszły sezon, badając kluczowe kolory, nastroje i kierunek rozwoju druku w zależności od pory roku. Natomiast Jenny Holloway, dyrektor generalna Fashion Enter/Fashion Capital, poprowadzi sesję poświęconą etyce w produkcji odzieży. Wszystkie trzy seminaria odbędą się w teatrze FESPA Trend.

Nowości

Interesująco zapowiadają się także wydarzenia planowane przez firmę Dover - partnera korporacyjnego targów, która zaprezentuje pełny proces produkcyjny w celu stworzenia niestandardowych strojów sportowych. Fabryka odzieży sportowej Dover Digital Print przedstawi produkty wytwarzane na cyfrowych urządzeniach i rozwiązaniach oferowanych przez firmy: Caldera, MS Printing Solutions, JK Group, Monti Antonio i Zund. Można będzie obejrzeć cały proces produkcyjny, od projektu do drukowania, cięcia i szycia.

Zwiedzający targi FESPA będą mieli także okazję zapoznania się z przemysłową maszyną tekstylną Epson Monna Lisa. Epson zaprezentuje również kolekcję odzieży damskiej haute couture autorstwa projektanta mody Richarda Quinna, przy czym wszystkie produkty zostaną wydrukowane na drukarkach Epson SureColor SC-F.

Natomiast firma Aeoon zaprezentuje swoją serię Aeoon Kyo Hybrid, która umożliwia uruchomienie cyfrowej produkcji na skalę przemysłową łącząc zalety technologii cyfrowej oraz sitodruku. Złoty partner targów – firma Brother zaprezentuje swoje najnowsze głowice drukujące GTX, które zapewniają uzyskanie wysokiej jakości wydruków przy prędkościach charakterystycznych dla produkcji przemysłowej.

Podsumowując, w tym roku goście targów zainteresowani drukiem cyfrowym i sitodrukiem będą mieli do dyspozycji szereg prezentacji, ofert, pokazów i seminariów, które pozwolą im poznać najnowsze trendy tekstylnej produkcji.

Opracowano na podstawie informacji otrzymanych od FESPA