Zortrax robi kolejny krok w stronę GPW
27 paź 2017 14:53

Zortrax S.A., jeden z wiodących globalnych producentów drukarek 3D  i materiałów do druku, złożył prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Spółka podtrzymuje plany związane z przeprowadzeniem oferty publicznej i debiutem na GPW. Zortrax będzie pierwszym przedstawicielem branży druku 3D notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Globalny rynek druku 3D charakteryzuje się dynamicznym rozwojem oraz dobrymi perspektywami.

– Złożenie prospektu emisyjnego w KNF oznacza, że zrobiliśmy ważny krok w drodze na giełdę – mówi Rafał Tomasiak, Prezes Zarządu Zortrax S.A. – Rozwój Zortrax od początku był związany z rynkiem kapitałowym, dlatego wejście na GPW jest dla nas naturalnym kolejnym etapem. Realizacji wspomnianych zamierzeń sprzyja dobra koniunktura w obrębie globalnego rynku druku 3D. Wiemy, jak wykorzystać te pozytywne trendy.

W niespełna 4 lata firma osiągnęła pozycję jednego z wiodących globalnych graczy w segmencie desktopowych drukarek 3D. Spółka ma ugruntowaną pozycję na rynku, a jej produkty są wykorzystywane na całym świecie, zarówno przez klientów indywidualnych, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i klientów korporacyjnych.

Najwyższą jakość oferty Zortrax S.A. dostrzegła także społeczność renomowanego portalu 3DHubs.com. Według raportu za Q3 2017 – „3D Printing Trends”, desktopowa drukarka 3D Zortrax M200 uplasowała się na 2 miejscu wśród najlepiej ocenianych urządzeń na całym świecie.

Liczba sprzedanych drukarek 3D będzie rosnąć

Spółka Zortrax działa w obrębie globalnego rynku druku 3D, który ma bardzo znaczący potencjał wzrostu. Z badania przeprowadzonego przez renomowaną firmę konsultingową CONTEXT „Global 3D Printer Forecast May 2017” wynika, że w kolejnych 5 latach, liczba sprzedanych drukarek 3D będzie rosnąć w średniorocznym tempie ok. 42% (CAGR), a wartość przychodów ze sprzedaży drukarek 3D w badanym okresie, będzie rosnąć w średniorocznym tempie 33% (CAGR). Drukarki desktopowe będą dominować na rynku pod względem ilości sprzedawanych urządzeń, a zapotrzebowanie na technologię druku 3D wciąż będzie silne w branży lotniczej, medycznej i motoryzacyjnej. Według raportu Deloitte „3D Printing market 2016” wolumenowo branża druku 3D zdominowana będzie przez drukarki FFF, czyli bazujące na takiej technologii, którą w swoich produktach stosuje Spółka Zortrax S.A.

Rynek druku 3D

Branża druku 3D jest w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się na świecie. W szczególności dotyczy to segmentu drukarek desktopowych, w których specjalizuje się Zortrax. Zgodnie z analizą segmentową przeprowadzoną przez firmę doradczą Gartner w latach 2016-2019 globalna sprzedaż drukarek desktopowych powinna w każdym roku zwiększać się dwukrotnie i osiągnąć ponad 5,6 miliona sztuk w 2019 r.[1]

Zgodnie z szacunkami firmy konsultingowej CONTEXT[2] całkowite przychody branży producentów drukarek 3D w 2021 rok osiągną poziom ok. 6,3 miliarda USD (wobec niespełna 2 miliardów USD prognozowanych w 2017 roku). Całkowita wartość rynku 3D (uwzględniając usługi, części, materiały), zgodnie z raportem firmy CONTEXT osiągnie wartość 16 miliardów USD w 2021 roku, wobec 5 miliardów USD w 2016 roku. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR), zgodnie z szacunkami CONTEXT w latach 2016-2021 wyniesie 27%.

[1] Gartner, Gartner Says Worldwide Shipments of 3D Printers to Reach More Than 490,000 in 2016. 2015.

[2] CONTEXT, Additive Manufacturing & 3d Printing Report Personal/Desktop Market - Q3 2017.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax