Znamy kolor roku 2019!
10 gru 2018 06:00

Od 1999 roku corocznie specjalizująca się w doradztwie kolorystycznym firma Pantone ogłasza „kolor roku”, który będzie królował w nadchodzącym sezonie. W 2018 roku takim kolorem był ultrafiolet. Pantone Color Institute tworzy raporty, które wskazują najmodniejsze, zdaniem trendsetterów, kolory obowiązujące w danym sezonie. Raport kreuje trendy, stając się inspiracją dla projektantów branży modowej oraz dekoratorskiej.

W tym roku wybór padł na energetyzujący i afirmujący życie odcień koralowy. Wibrujący, a jednocześnie łagodny PANTONE 16-1546 Living Coral wzbudza optymistyczne emocje i przywodzi skojarzenia z naturą.

W reakcji na wszechobecną technologię cyfrową i wkraczające w nasze życie media społecznościowe coraz częściej poszukujemy autentycznych i angażujących doświadczeń. Porywający i emocjonalny charakter PANTONE 16-1546 Living Coral inspiruje i zachęca odbiorcę do aktywności. Symbolizując potrzebę optymizmu i radosnych doznań, żywy koral PANTONE 16-1546 uosabia nasze pragnienie ekspresji.

Od 20 lat kolor roku ogłaszany przez Pantone wywiera wpływ na decyzje dotyczące rozwoju produktów i zakupów w wielu branżach, w tym w modzie, wyposażeniu wnętrz i wzornictwie przemysłowym, a także opakowaniach i projektowaniu graficznym. I w tym roku wybór ekspertów wydaje się mieć wielowymiarowy wydźwięk. Reprezentujący nowoczesne życie, PANTONE Living Coral jest kolorem, który pojawia się w naszym naturalnym otoczeniu. Living Coral uosabia kolory występujące w przyrodzie przypominając tym samym, że niszczone systematycznie przez człowieka rafy koralowe zapewniają schronienie dla podwodnej fauny i flory.

Proces selekcji koloru roku wymaga analizy trendów. Aby dokonać wyboru, specjaliści Pantone Color Institute przeczesują świat w poszukiwaniu nowych wpływów, jakie wywierają kolory. Obejmuje to przemysł rozrywkowy, filmowy, podróże, kolekcje sztuki, modę, a także nowe style życia i warunki społeczno-ekonomiczne. Wpływy mogą również wynikać z nowych technologii, materiałów, tekstur, a także mediów społecznościowych lub nadchodzących wydarzeń sportowych – wszystkiego, co przyciąga uwagę całego świata.

Na podstawie informacji Pantone Color Institute