Zielona technologia swissQprint
30 mar 2020 06:00

Plotery wielkoformatowe swissQprint podobnie jak kraj, z którego pochodzą, są znane z zaawansowanych technologii. Hasło „swissQprint Greentech” podsumowuje strategiczne wykorzystanie technologii i działań w zakresie ochrony środowiska realizowanych przez szwajcarskiego producenta.

Korzyści dla klientów i zgodność z zasadami ochrony środowiska są priorytetami w rozwoju urządzeń wielkoformatowych – to zasada, która ma swoje istotne miejsce w misji szwajcarskiej firmy. Użytkownicy rozwiązań swissQprint osiągają wysoką wartość dodaną przy możliwie najniższym wpływie na środowisko. Czynniki, które to determinują, to między innymi wyjątkowa trwałość urządzeń, niskie wymagania konserwacyjne i technologia druku UV LED.

Plotery są produkowane od początku do końca w centrali w Szwajcarii, z udziałem głównie lokalnych dostawców. Wyjątkowa trwałość maszyn oszczędza zasoby - niektóre z maszyn działają sprawnie nawet po 12 latach eksploatacji. Ich niezawodność minimalizuje liczbę wezwań serwisowych i wykorzystywanych części eksploatacyjnych, co wiąże się z ograniczeniem emisji CO2 oraz redukcją kosztów. Technologia UV LED nie wymaga ani ogrzewania w procesach suszenia, ani wentylacji w celu usuwania lotnych zanieczyszczeń (VOC). Co więcej, lampy LED UV, które utwardzają atrament, są ekonomiczne, przez co ogólne zapotrzebowanie na energię jest minimalizowane.

W pełni wyposażone, wielkoformatowe plotery swissQprint z platformą 2×3,2 m pobierają taką samą ilość energii elektrycznej jak dwa zwykłe czajniki elektryczne – czyli zaledwie 3 kWh. Wyjątkowo wydajne wykorzystanie energii elektrycznej potwierdzają pomiary i certyfikat ISO 20690.

Nyala, największy model w ofercie swissQprint jest w stanie zadrukować obszar wielkości kortu tenisowego w ciągu godziny, przy maksymalnej prędkości. W tym procesie zużywa 3 kWh energii elektrycznej na pokrycie powierzchni około 200 metrów kwadratowych.  Dla porównania: Tesla, główny przykład „zielonej mobilności”, zużywając podobną ilość energii może przejechać tylko około 16 km.

Standardowe atramenty UV swissQprint posiadają certyfikat Greenguard Gold. Oznacza to, że wydruki mogą być bezpiecznie dostarczane do specyficznych i wymagających miejsc, takich jak szpitale i szkoły – atramenty spełniają surowe, górne limity emisji związków chemicznych. Ponadto druk UV nie emituje ozonu, a dzięki systemom LED, które zastąpiły lampy rtęciowe stosowane w przeszłości, wyeliminowane zostały odpady toksyczne.

Na podstawie informacji firmy swissQprint opracowała BZ