Xeikon na targach heimtextil 2018
5 gru 2017 13:58

Podczas najbliższej edycji targów heimtextil zaplanowanej na 9-12 stycznia 2018 roku we Frankfurcie firma Xeikon przedstawi urządzenia do produkcji tapet ściennych, będące cyfrową alternatywą dla szybkich technologii analogowych zwykle używanych do drukowania tapet.

Jak zapewnia producent, Wall Decoration Suite wykorzystuje nową platformę z suchym tonerem, dzięki której możliwe będzie uzyskanie 56-procentowego wzrostu prędkości drukowania. Wall Decoration Suite to kompleksowe rozwiązanie składające się z maszyny cyfrowej oraz ekologicznego tonera. Wśród jego cech wymienia się wydajny przepływ pracy, opcję wykończeń i możliwość stosowania szerokiej gamy podłoży. To cyfrowe rozwiązanie produkcyjne jest zdolne do spełnienia wysokich wymagań dotyczących przepustowości i wydajności na rynku dekoracji ściennych, będąc jednocześnie odpowiedzią na potrzebę produkowania krótkich serii tapet ściennych w rolkach.

„Istnieje wiele przypadków, które wymagają krótszych serii produkcyjnych nieopłacalnych przy użyciu tradycyjnych – analogowych metod wytwarzania dekoracji ściennych” - wyjaśnia Dimitri Van Gaever, menedżer ds. rozwoju biznesu w segmencie grafiki i dodaje: „Obejmuje to drukowanie kolekcji wycofanych z eksploatacji, kolekcji typu start-up, próbek książek, produktów niestandardowych lub bardzo krótkich serii charakterystycznych w przypadku fototapet. Nasze urządzenie sprawdzi się w każdym z wymienionych przypadków, spełnia wszystkie te wymagania, a co najważniejsze, robi to bez kompromisów w kwestii jakości."

Wśród rozwiązań  do druku dekoracji ściennych Xeikon oferuje szereg cyfrowych maszyn rolowych, które są odpowiednie dla producentów tapet – zarówno tych początkujących, jak i poszukujących pełnej produktywności. Urządzenia pozwalają na cyfrowe wytwarzanie tradycyjnych rolek tapet z prędkością do 900 m²/h. We wszystkich konfiguracjach urządzenia do dekoracji ściennej posiadają odwijaki dużych zwojów i specjalnie opracowane przewijaki do tapet z cięciem oraz usuwaniem odpadów, co znacząco poprawia jakość wykończenia każdej produkowanej rolki. Jedną z dostępnych opcji jest również moduł lakierowania.

Jak wyjaśnia Dimitri Van Gaever: „W rozwiązaniu wykorzystywane są suche tonery Xeikon, które są przyjazne dla środowiska, a zarazem bezpieczne. Tonery tego typu są bezwonne, nie emitują lotnych związków organicznych (VOC), są zgodne z europejską normą EN15102 i jednocześnie wykazują wysoką odporność na światło. Takie parametry sprawiają, że dekoracje ścienne mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie: w szkołach, placówkach służby zdrowia, salonach, sypialniach itd. Aby zapewnić klientom możliwość druku w niemal każdym kolorze, wszystkie tonery udostępniamy w kolorach CMYK, białym i różnych wariantach specjalnych typu toner odblaskowy i fluorescencyjny UV”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Xeikon