Xaar z dobrymi wynikami
3 kwi 2023 06:00

Ogłaszając na koniec marca wyniki finansowe firmy za rok kalendarzowy 2022 dyrektor generalny Xaar, John Mills podkreślił, że nowa głowica drukująca Aquinox została dobrze przyjęta przez klientów. Aquinox zadebiutowała na rynku cztery miesiące temu, zyskując miano  rewolucyjnego rozwiązania.

Odkryliśmy, że możemy tak opracować atrament, aby miał znacznie wyższą lepkość i zawierał znacznie więcej pigmentu, dzięki czemu niepotrzebny jest podkład. A ponieważ atrament w tej wersji posiada dwa razy więcej pigmentu, druk okazuje się skuteczniejszy i  szybszy - wyjaśnił John Mills.

Pierwszymi maszynami korzystającymi z nowego rozwiązania będą systemy przeznaczone do drukowania na tekstyliach i druku bezpośredniego na odzieży (DTG) przy użyciu atramentu pigmentowego.

Tektura falista jako kolejny rynek docelowy

Pomimo wyzwań związanych z łańcuchem dostaw i spadkiem sprzedaży w Azji o prawie jedną trzecią z powodu blokad w Chinach, firma Xaar odnotowała ogólny wzrost sprzedaży o 23 proc. do poziomu 72,8 mln GBP, podczas gdy zysk brutto wzrósł o 42 proc. John Mills opisał Xaar jako firmę przekształconą i ponownie pobudzoną do wzrostu.

Osiągnęliśmy silny, rentowny wzrost przychodów i jednocześnie ważny kamień milowy w postaci uzyskania całorocznej rentowności, co stanowi ogromny postęp w stosunku do naszego planu – podkreślił Mills.

Stwierdził także, że ostatnie przejęcia FFEI i Megnajet wyprzedziły prognozy i oczekiwania, a zgodnie z planami obiekt firmy Megnajet w Kettering zostanie rozbudowany. Xaar zainwestował również 1,2 miliona funtów w reorganizację swojego zakładu produkcyjnego w Huntingdon w celu poprawy efektywności energetycznej i procesów produkcyjnych. Zmiany obejmowały m.in. zmniejszenie liczby energochłonnych pomieszczeń.

To było ogromne przedsięwzięcie i zarazem ogromne przetasowanie procesów. Ale stworzyliśmy więcej miejsca, co oznacza, że możemy dodać więcej sprzętu w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat — wyjaśnił Mills. Modernizacja odbyła się w pierwszym kwartale i została zakończona na początku tego miesiąca. Klienci OEM w Azji ponownie sygnalizują tendencje wzrostowe, przy czym Xaar wykazywał „ostrożny optymizm”, spodziewając się, że w drugiej połowie tego roku nastąpi ożywienie popytu w tej części rynku.

Firma dużo zainwestowała w zapasy, zarówno w celu utrzymania dostaw podczas zamknięcia fabryki w celu reorganizacji oraz złagodzenia problemów z łańcuchem dostaw, jak i w celu zaspokojenia popytu z Chin. Po ogłoszeniu wyników finansowych akcje Xaar wzrosły o 3,33 proc. do poziomu 185,99 pensów.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanej na portalu Print Week