X-Rite i ColorPartner tworzą unikalne rozwiązanie do pomiaru koloru
31 sie 2017 13:02

Szybki, dokładny pomiar barwy w przypadku zadruku folii, puszek, drewna, tworzyw sztucznych, ceramiki i innych materiałów zmniejsza ilość odpadów i skraca czas wprowadzania produktu na rynek.

Firma X-Rite, lider w dziedzinie technologii zarządzania barwą oraz jej spółka zależna Pantone LLC podjęły współpracę z niemiecką firmą ColorPartner w celu zautomatyzowania procesu zarządzania kolorami w druku inkjetowym stosowanym w przemyśle. Unikalne rozwiązanie łączy w sobie kolorowy stół pomiarowy ColorPartner ColorScout A+ oraz spektrofotometry sferyczne Ci6x firmy X-Rite. Połączenie obu technologii umożliwia dokładny pomiar koloru na materiałach metalowych, drewnianych, plastikowych, ceramicznych i teksturowanych wykorzystywanych w druku przemysłowym. Nowe rozwiązanie będzie oferowane przez wielu producentów RIP-ów, które obsługują przemysłowe urządzenia do drukarek atramentowych.

„Technologia atramentowa pozwala na zadruk różnego typu materiałów, otwierając nowe możliwości dla branży druku przemysłowego. To wielka innowacja w przypadku produkcji tekstyliów, materiałów podłogowych, dekoracji, a nawet opakowań” – powiedział Jan Keller, wiceprezes firmy X-Rite i dodał: „Przy relatywnie wysokich  kosztach materiałowych nie można ryzykować nieścisłości kolorystycznych, które mogą być związane z ręcznym pomiarem. Rozwiązanie Ci6x/ColorScout A+ eliminuje tego rodzaju potencjalne błędy. Tym samym inwestycja zwróci się szybko, biorąc pod uwagę redukcję odpadów, poprawę zyskowności i przyspieszenie tempa wprowadzania produktów na rynek."

W miarę popularyzacji druku inkjetowego w produkcji przemysłowej rośnie zapotrzebowanie na zautomatyzowane rozwiązania pomiarowe, które szybko i skutecznie mierzą kolor na płaskich, teksturowanych i odblaskowych powierzchniach. Popularne, dotychczas stosowane urządzenia nadają się do gładkich lub matowych powierzchni, ale mają ograniczone możliwości w przypadku materiałów o bardziej skomplikowanej teksturze.

Oferowane rozwiązanie Ci6x/ColorScout A+ pozwalające na pomiar materiałów o wymiarach od 515 mm do 310 mm oraz od 30 mm do 60 mm grubości sprawdza się w przypadku pomiaru kolorów na powierzchniach, na których nie można zastosować popularnego spektrofotometru 45/0. Spektrofotometr sferyczny Ci64 jest w stanie precyzyjnie mierzyć gładkie, matowe, odblaskowe lub nierówne powierzchnie, uwzględniając metaliczne i specjalne efekty tekstur powszechnie stosowanych w druku przemysłowym – zarówno w przypadku małych drukarek do etykiet, jak i wielkoformatowych drukarek LFP.

Oprócz niezawodności twórcy rozwiązania zwracają uwagę na oszczędność czasu, jaką zyskuje użytkownik w warunkach produkcyjnych. Badania przeprowadzone przez X-Rite wykazują, że automatycznego pomiaru dokonuje się nawet dwa razy szybciej niż ręcznie, co pozwala zaoszczędzić godzinę w ciągu 1000 przeprowadzonych pomiarów.

„Rozwiązanie Ci6x/ColorScout A+ jest naprawdę unikalne na rynku, ponieważ zawiera spektrofotometr sferyczny do obsługi grubych i teksturowanych materiałów oraz powierzchni odbijających światło" - powiedział Ingmar Brumm, partner zarządzający w firmie ColorPartner i dodał: „Rozwiązanie pomoże producentom przemysłowym, w tym wytwórcom opakowań w uzyskiwaniu wyższej jakości, zapewniając szybkość, precyzję i powtarzalność w osiąganiu pożądanego koloru”. 

Jay Larsen z firmy INX International, będącej producentem farb do druku tradycyjnego i atramentów do inkjetu, był jednym z pierwszych użytkowników tego rozwiązania, zintegrowanego z CGS RIP. Według Larsena: „Największe korzyści tej technologii to oszczędność czasu i powtarzalność pomiaru. Urządzenie jest bardzo dobrze zaprojektowane i dobrze zbudowane, co powinno owocować latami wydajnej pracy".

Opracowano na podstawie informacji firmy X-Rite