Wzrost cen farb i atramentów
23 lut 2021 06:00

Producenci farb i atramentów stoją w obliczu zmian, które nieuchronnie prowadzą do podwyżek ich cen. Firma Sun Chemical ogłosiła już nowy cennik, który będzie obowiązywał od 1 marca. Do Sun dołączył Siegwerk, powołując się na kombinację gwałtownych wzrostów cen pigmentów, żywic i rozpuszczalników spowodowany pandemią oraz rosnącymi kosztami transportu.

Sun Chemical wskazuje na połączenie niedoborów surowców, kosztów transportu i rosnącego popytu w miarę ożywienia gospodarczego. Nicolas Bétin, dyrektor ds. strategii produktowej na region EMEA mówi: Presja w całym łańcuchu dostaw powoduje gwałtowny wzrost kosztów surowców i niestety wymaga od nas podniesienia cen. Będziemy nadal współpracować z partnerami zaopatrzeniowymi, aby minimalizować wpływ tej sytuacji na klienta końcowego.

W 2021 roku obserwujemy wpływ wielu czynników powiązanych z kryzysem COVID-19, który poważnie odbił się na całym łańcuchu dostaw surowców - powiedział dr Arash Babai, dyrektor ds. zakupów globalnych w firmie Siegwerk. Według badania opublikowanego w „The Economist” koszty transportu kontenera z Chin do Europy wzrosły z 2200 USD w październiku ub.r. do 8000 USD obecnie.

 Popyt odegrał również znaczącą rolę w podnoszeniu kosztów pigmentów, w tym dwutlenku tytanu – mówią przedstawiciele federacji EuPIA, zrzeszającej europejskich producentów farb. Popyt na kluczowy biały pigment wzrósł wywierając dalszą presję na dostawy dla branży zaopatrzenia w atrament i farby.

Produkcja oleju palmowego jest opisywana jako najniższa od trzech lat, podczas gdy światowe zapasy są niskie. Natomiast produkcja oleju sojowego ucierpiała na skutek niekorzystnej pogody w USA i suszy w Ameryce Łacińskiej. Sytuację potęguje rosnący popyt ze strony Chin, który miał wpływ na koszt olejów roślinnych i ich pochodnych, takich jak żywice i estry, które są głównym składnikiem farb stosowanych zarówno w druku opakowań, jak i publikacji – mówią przedstawiciele EuPIA.

Opracowano na podstawie informacji Print Business