Wydruki 3D sprawdzają się w samolotach
3 sie 2016 12:46

navair_03-08-16Amerykański Naval Air Systems Command (Navair) ogłosił udany wynik testowego lotu statku powietrznego. Test był kluczowy ze względu na wykorzystanie w elementach konstrukcyjnych samolotu, technologii druku 3D. Próba powietrzna okazała się ogromnym sukcesem drukowanych komponentów tytanowych oraz osłony silnikowej, osiągnięte parametry lotu będą jeszcze szczegółowo oceniane.

Lot odbył się w Patuxent River w Maryland, najnowsze komponenty zostały wydrukowane w Naval Air Warfare Center Aircraft Division w Lakehurst, w New Jersey. Za projekt samolotu MV-22 odpowiada major Travis Stephenson, który pilotował maszynę podczas lotu testowego. Konstruktor był pod wielkim wrażeniem jakości drukowanych części, twierdząc, że zapewniły mu utrzymanie sprawnego lotu równie dobrze jak każde inne, standardowo produkowane elementy.

„Dzisiejszy lot jest doskonałym pierwszym krokiem w kierunku wykorzystywania technologii 3D. Zapowiada się prawdziwa rewolucja sposobu, w jaki naprawiamy nasze samoloty. Teraz skupimy się na pracy z MV-22, aby przejść od pierwszej demonstracji lotu do etapu, w którym będziemy korzystali z tego typu elementów w dowolnym samolocie.”

Jest to sukces o historycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa lotów. Technologia 3D stosunkowo niedawno znalazła zastosowanie w przemyśle lotniczym, mimo że została wykorzystana w prototypach jeszcze w 1990 roku.

Pentagon jest już zaawansowany w wykorzystywaniu druku 3D, tym bardziej nie dziwi fakt, że marynarka Stanów Zjednoczonych chce jak najszybciej włączyć tego rodzaju technologie produkcyjne do swoich projektów. Druk 3D w lotnictwie jest traktowany jako alternatywa dla starszych, czasochłonnych środków produkcji. Konstruktorzy mają nadzieję doczekać sytuacji, w której wszystkie części będą mogły być wykonywane na żądanie operatorów flot i partnerów branżowych zamiast kosztownego zamawiania, magazynowania i wysyłki części.

Organizacje wojskowe podejmują wyraźne kroki w tym kierunku; oddziały amerykańskiej piechoty morskiej planują w ciągu następnego roku drukować i testować sześć innych - kluczowych elementów konstrukcyjnych, wykonanych z tytanu i stali nierdzewnej.

Opracowano na podstawie materiałów 3D Printing Industry.