Woda jest przyszłością
18 lip 2018 08:00

Sensient to jeden z wiodących producentów innowacyjnych atramentów do druku inkjetowego przeznaczonych dla rozwiązań przemysłowych i tekstylnych. Doświadczenie w druku sublimacyjnym pozwoliło na zakup firmy Xennia Technology w 2015 roku i poszerzenie portfolio o atramenty kwasowe i pigmentowe. Tym samym firma rozbudowała ofertę rozwiązań przeznaczonych do druku na dowolnej tkaninie inwestując w atramenty na bazie wody.

Zainteresowanie rynku atramentami na bazie wody wynika w dużej mierze ze względów ekologicznych. Sensient, wywodząc swoje doświadczenie z branży tekstylnej, ma rozległą wiedzę na temat wymagań produkcyjnych farb wodnych używanych w drukarkach przemysłowych oraz możliwości opracowania optymalnych głowic drukujących. Przy tym nie skupia się wyłącznie na tekstyliach; posiada także doświadczenie w operowaniu na wymagających rynkach takich jak żywność, farmacja i kosmetyki. To z kolei pozwala eksplorować temat rozwiązań dla rynku opakowań, w którym z uwagi na wymogi i regulacje prawne producent dostrzega duży potencjał. 

Firma dobrze czuje się także w segmencie spożywczym opracowując atramenty jadalne przeznaczone do dekorowania żywności i środków farmaceutycznych. Na tych rynkach wymagana jest zgodność z regulacjami FDA lub GMP, a jak zapewnia producent, zakład w St. Louis jest już odpowiednio przygotowany, posiada niezbędne certyfikaty i jest poddawany regularnym kontrolom.

Coraz częściej firma współpracuje z producentami OEM skupiając się na dużych odbiorcach przemysłowych. W wielu przypadkach operujące w segmencie przemysłowym firmy nie są tradycyjnymi producentami urządzeń inkjetowych. Specjalizują się w obsłudze urządzeń i dopiero rozwijają umiejętności oraz wiedzę w zakresie rozwiązań atramentowych, chcąc zaoferować swoim klientom elastyczność druku cyfrowego w produkcji.

Obecnie maszyny są bardziej dostępne niż kilka lat temu, a poziom wiedzy specjalistycznej jest coraz wyższy, tym samym druk przemysłowy stał się bardziej powszechny w branżach takich jak opakowania i pokrycia podłogowe. Istnieją jednak rynki, które przyjmują te innowacje nieco wolniej, czego przykładem są właśnie podłogi. Producenci w tym sektorze często winią za taki stan rzeczy brak specjalistycznych maszyn, jednak równie dobrze można stwierdzić, że rynek ten jest konserwatywny, a więc mniej skłonny do zmian.

Dla firmy Sensient tekstylia stanowią klucz do sukcesu, wciąż rozwijane są innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. W tym kontekście ciekawy wydaje się rynek azjatycki, dla którego produkcja tkanin stanowi znaczną część ogólnokrajowej gospodarki. W przypadku tekstyliów, podobnie jak w przypadku elektroniki, główne centrum produkcyjne na skalę przemysłową znajduje się w Azji, gdzie 5,5% tkanin zadrukowywanych jest  cyfrowo, co stanowi zjawisko fenomenalne, ponieważ cyfryzacja oznacza dużą skalę produkcyjną. Obecnie zainstalowanych jest 39 000 maszyn do cyfrowego zadruku tekstylnego. Oferowanie na tym rynku produktu wytwarzanego na Zachodzie może stanowić wyzwanie pod względem ceny.

Producenci koncentrują się teraz na opakowaniach i tekturze falistej, chcąc uzyskać pierwsze miejsce w druku atramentowym, a rynek opakowań dla żywności jest zainteresowany przejściem na technologię cyfrową. Opakowania giętkie potrzebują białego atramentu, co bywa wyzwaniem. Możliwość korzystania z recyrkulacyjnych głowic drukujących pozwala na zarządzanie tuszem i właściwym atramentem eliminując potrzeby ciągłej konserwacji. W przypadku opakowań na żywność farby na bazie wody cieszą się więc dużym popytem. Jak oczekuje producent, sektor dekoracji i podłóg w najbliższym czasie bardziej zdecydowanie sięgnie po rozwiązania atramentowe. Bardzo istotnym elementem całości procesu produkcyjnego jest atrament jako jedyna część procesu cyfrowego, która staje się częścią produktu końcowego, dlatego tak ważne jest, aby jego wybór był właściwy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sensient