Więcej niż atrament
10 kwi 2017 13:22

1491383090639Druk atramentowy UV wydaje się być idealnym rozwiązaniem w przypadku bezpośredniego zadruku obiektów o różnym kształcie. Doskonale odpowiada trendom i potrzebom rosnącego rynku opakowań: krótszym cyklom produkcyjnym, szybkiemu dostosowaniu wzorów oraz mniejszej ilości odpadów.

Drukowanie atramentowe UV nie jest ograniczone do typowych zadań dotyczących znakowania i wyświetlania – nadaje się też do wielu innych zastosowań, gdzie druk jest częścią produktu, jak np. zadruk etui do telefonu. Zasięg druku przemysłowego rośnie każdego dnia wraz z prowadzonymi na bieżąco badaniami, testami i nowymi wdrożeniami.

Rynek opakowań jest coraz większym i coraz bardziej znaczącym segmentem biznesu, w którym spotykają się główne wymagania branżowe: krótkie cykle produkcyjne, niskie koszty, oszczędności materiałowe oraz duże zaangażowanie konsumentów. Drukowanie cyfrowe nie jest ograniczone czasem narządu maszyny, jest też bardziej odpowiednie do krótszych nakładów, masowej personalizacji i zmienności wzorów.

Świat opakowań to segment rynku, w którym wykorzystywana jest szeroka gama materiałów w wielu różnych kształtach, co wymaga specjalistycznych rozwiązań drukarskich, w tym możliwości druku bezpośrednio na zróżnicowanych obiektach. Dlatego zastosowanie znajdują dedykowane maszyny drukarskie i atramenty, precyzyjnie dostosowane do określonego kształtu opakowania oraz potrzeb funkcjonalnych konkretnego pojemnika.

Tego rodzaju wymaganiom potrafi sprostać druk inkjetowy. Atramenty UV umożliwiają drukowanie bezpośrednio na opakowaniu bez potrzeby wcześniejszego stosowania primerów. Druk tego rodzaju sprawdza się w przypadku zadruku opakowań na produkty zarówno nieżywnościowe, jak i spożywcze oraz napoje.

Proces drukowania cyfrowego może się odbywać w linii lub poza nią. Stosunkowo prosta obsługa urządzenia, możliwość szybkiego ustawiania maszyny, zmienna wielkość, a także możliwość drukowania  just-in-time to tylko niektóre z najczęściej wymienianych zalet tej technologii.  Beneficjentem w tym przypadku jest również klient, który korzysta z możliwości personalizacji nadruków, łatwości komunikacji w różnych językach dostosowanych do lokalnych wymagań.

Atramenty do drukarek inkjetowych wymagają małej lepkości, aby współpracowały z niewielkich rozmiarów dyszami głowic drukujących. Atramenty UV mogą spełniać funkcjonalne wymagania co do wysokiej jakości obrazu, adhezji i odporności na zarysowania. W zależności od podłoża adhezja może być regulowana na etapie wstępnego przygotowania. Wysokiej jakości atramenty do drukarek strumieniowych UV zapewniają nie tylko wyższą wydajność, ale również dobre rezultaty drukowania na rozmaitych powierzchniach: na miękkich plastikowych rurkach, sztywnych probówkach z tworzywa i pojemnikach aerozolowych. Sprawdzają się także w przypadku branży spożywczej, w której produkcja opakowań jest uwarunkowana rygorystycznymi wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa przechowywania żywności. Przykładem są atramenty UV firmy Agfa, których wysoki stopień polimeryzacji i niska migracja pozwalają na zastosowanie w bezpośrednim druku na opakowaniach spożywczych (po stronie bezdotykowej). Atramenty są zaprojektowane z myślą o wysokiej jakości obrazu, dobrych właściwościach fizycznych i bezpieczeństwie żywności. Przykłady zastosowań obejmują bezpośrednie drukowanie na butelkach PET, plastikowych pojemnikach na żywność i napoje (podłoże polipropylenowe), jak również  bezpośrednie drukowanie na zamknięciach z polietylenu HDPE (wysokiej gęstości). Te aplikacje wymagają prawidłowej kombinacji systemu drukującego oraz farb LM firmy Agfa w celu spełnienia różnych wymagań funkcjonalnych.

Opracowano na podstawie informacji Industrial Print Blog