Wernisaż firmy 3dArtech – three d’art
21 mar 2022 06:00

Firma 3dArtech wspólnie z SIGNIS S.A organizuje wystawę, podczas której zaprezentuje reliefy, płaskorzeźby i kolorowe wydruki wykonane za pomocą nowatorskich  narzędzi opracowanych dla artystów realizujących kompozycje plastyczne do wystroju wnętrz i na elewacje.

Firma 3dArtech przez kilka ostatnich lat pracowała nad przyjaznym oprogramowaniem oraz urządzeniami sterowanymi numerycznie, zastępującymi czynności rzemieślnicze w materiałach takich jak masy sztukatorskie lub kolorowe tynki ozdobne.

Na wystawie w Cambridge Innovation Center pokazano dzieła sztuki zaprojektowane przez artystów związanych z firmą 3dArtech wykonane przy użyciu pięciu narzędzi różniących się sposobem układania i kształtowania materiałów. Twórcy nowatorskiej technologii SkribArt zadbali o to, aby maszyna była wykonawcą najbardziej żmudnej, technicznej części procesu powstawania dzieła sztuki, pozostawiając twórcom swobodę kreacji i gwarantując jednocześnie precyzję wykonania oraz powtarzalność użytych  środków na wielkopowierzchniowych realizacjach.

Technologia SkribiArt to nie tylko oprogramowanie dla artystów z przyjaznym interfejsem do projektowania dzieł sztuki  w pięciu odmiennych technikach, ale także dedykowane masy i zaprawy i co najważniejsze: urządzenia wykonawcze w tym drukarki 3d. Technologia SkribiArt  nawiązuje do technik historycznych, przesuwa jednak granice możliwości wykonawczych, precyzji i skalę. Poszczególne narzędzia dają niezwykłą swobodę w kreowaniu nowych efektów i co wydaje się nie mniej ważne, umożliwiają wykonywanie wielkich architektonicznych kompozycji bez konieczności wdrapywanie się na wysokie rusztowania.

Firma 3dArtech skonstruowała pięć różnych głowic wykonujących panele dekoracyjne o maksymalnej powierzchni 3 metrów kwadratowych z których każdy może stanowić fragment dużej kompozycji wewnątrz lub na zewnątrz budowli. Pierwsza z głowic wykonuje kolorowy druk masami tynkarskimi z  możliwością odwzorowania kilkunastu milionów odcieni. Druga modeluje masy sztukatorskie i tynki elewacyjne w sposób naśladujący pracę rzeźbiarskiej szpachelki. Trzecia głowica za pomocą mas plastycznych kreśli wypukłe  grafiki. Kolejna, czwarta głowica, wykonuje płaskorzeźby w miękkiej masie sztukatorskiej również na podstawie projektów w ołówku lub akwareli. Głowica, której efekty pracy najbardziej przypominają sgraffito, realizuje monochromatyczne obrazy dzięki wypukłym rastrom liniowym układanym na ścianie lub elewacji.

Technologia SkribiArt

Opracowano na podstawie informacji firmy 3dArtech