Warto drukować prototypy w 3D
25 lut 2021 06:00

Opracowywanie produktu albo części może być długim procesem nawet dla najbardziej doświadczonego lub kreatywnego zespołu projektowego. Chyba, że może on wydrukować swoje prototypy w technologii 3D.

W wielu przypadkach korzystanie z technologii druku 3D może zmienić oblicze projektu, jeśli chodzi o usprawniony, ekonomiczny i kreatywny proces projektowania.

Jakość

Pierwszym powodem, dla którego zazwyczaj decydujemy się na wydruk prototypu w 3D, jest lepsza jakość w porównaniu z bardziej tradycyjnymi metodami produkcji prototypów; pozwalają na to kolory i tekstury osiągalne przy drukowaniu 3D - szczególnie w systemach 3DUJ-553 i 3DUJ-2207 oferowanych przez firmę Mimaki. Modele, które zostały zaprojektowane do dokładnego odwzorowania ponad 10 milionów kolorów sprawiają, że prototyp jest praktycznie nie do odróżnienia od rzeczywistego produktu, który został przewidziany przez zespół. Nawet jeśli produkt ma złożone, zazębiające się części, drukarki 3D mogą produkować prototypy z wielu części w pełni i prawidłowo zmontowanych, gotowych do zatwierdzenia.

Możliwość wizualizacji projektu produktu docelowego, sporządzonej w tak realistyczny i precyzyjny sposób, pozwala zespołowi na jasne przedstawienie swojej wizji, przyspieszając otrzymanie bardziej konstruktywnych informacji zwrotnych i usprawniając cały proces projektowania.

Wydajność

Nie tylko jakość wydrukowanego prototypu 3D może przyspieszyć zatwierdzenie koncepcji projektowej, ale często także szybkość druku 3D, która zwiększa również wydajność procesu projektowania. Po otrzymaniu opinii na temat wstępnej koncepcji można wykonać zmiany w projekcie dostosowując plik 3D, a tym samym wdrożyć je szybciej i taniej.

Czas zaoszczędzony na tym etapie nie tylko umożliwia płynniejszą i mniej wymagającą drogę do uzyskania zatwierdzenia produktu, ale może nawet przyspieszyć wejście docelowego produktu na rynek. Jest to kluczowa zaleta dla wielu marek, które muszą jak najszybciej reagować na zapotrzebowanie ze strony nabywców.

Kreatywność

Przy minimalnych ograniczeniach czasowych i kosztowych podczas drukowania prototypów 3D projektanci mogą również cieszyć się większą swobodą twórczą. Są w stanie eksperymentować z różnymi koncepcjami lub tworzyć wiele wersji jednego prototypu produktu, z nawet najmniejszymi zmianami w projekcie.  Swoboda wizualizacji większej niż zwykle liczby koncepcji może doprowadzić do uzyskania bardziej innowacyjnego produktu końcowego. To ekscytująca perspektywa dla każdej marki.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki