W pracowni druku 3D Kasi Wisniewski
28 sie 2017 11:51

Kwiaty na starej ilustracji czy owady za oknem – źródła twórczych inspiracji mogą być często zaskakujące. Dla artystki i projektantki biżuterii Kasi Wisniewski jedyną rzeczą, która nigdy taką inspiracją nie będzie, jest inna biżuteria.

W każdym z projektów Wisniewski uwiecznia i podziwia elementy świata przyrody. Pomysły zaczerpnięte z natury pojawiły się także w ostatniej, artystycznej kolekcji o nazwie „bezpruderyjnie kobieca” (unabashedly feminine). W studio położonym w Brooklynie (Nowy Jork) powstaje wyszukana biżuteria pełna delikatnych motywów kwiatowych, liści i owadów. Odtworzenie zawiłości natury stanowiłoby wyzwanie dla niejednego projektanta, ale Wisniewski dzięki swojemu doświadczeniu w projektowaniu wzorów, druku 3D i cięciu laserowym jest prawdziwym mistrzem kreacji – autorką wyjątkowych, ekologicznych kolekcji. Aby stworzyć pojedynczy wzór kwiatowy, artystka najpierw bada obiekt tworząc jego papierową replikę. Papierowe prototypy pomagają rozwinąć kompozycję i formę, zapewniając jednocześnie, że każdy kawałek będzie wygodnie układał się na ciele. Autorka następnie tworzy projekt cyfrowy używając oprogramowania Fusion 360 i Meshmixer, łączącego wzornictwo przemysłowe z inżynierią.

Podobnie jak w przypadku wielu innych projektantów, genezy twórczości Kasi Wisniewski należy szukać w życiorysie artystki. Pierwsza kolekcja powstała w 2013 roku, gdy projektantka zamierzała stworzyć niestandardową biżuterię na własny ślub. To doświadczenie wzbudziło pragnienie tworzenia pięknych ozdób i przykuwającej uwagę biżuterii na szerszą skalę. Obecnie jej kolekcja kwiatowa zachęca projektantów i hobbystów do tworzenia własnych prac.  Jako założycielka, a zarazem członkini  „Shapeways Collective” (społeczność zrzeszająca  innowacyjnych projektantów pracujących w technologii 3D) inspiruje innych, dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniami oraz zamiłowaniem do projektowania i drukowania w 3D.

Opracowano na podstawie informacji 3D Print com