Producent drukarek 3D VSHAPER uruchamia program otwartych innowacji
1 mar 2018 11:23

VSHAPER Open Innovation to idea wpisująca się w najważniejsze trendy współczesnej gospodarki. Opiera się nie tylko na dążeniu do poszukiwania nowych pomysłów związanych z technologią wytwarzania addytywnego, ale przede wszystkim na zaangażowaniu potencjalnych Klientów w tworzenie rozwiązań, które realnie będą wpływać na rozwój ich procesów produkcyjnych. W ramach projektu producent drukarek 3D VSHAPER zamierza współpracować z firmami przemysłowymi, zainteresowanymi rozwojem i implementacją 5-osiowej technologii druku 3D.

VSHAPER 5-Axis Machine, nad którą pracuje zespół R&D firmy VERASHAPE przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zaprezentowano po raz pierwszy końcem 2017 roku podczas targów FORMNEXT we Frankfurcie - jednej z najważniejszych imprez poświęconych technologiom przyrostowym w Europie.

Prace koncepcyjne nad drukarką 5-osiową cały czas trwają, postanowiliśmy jednak zaprezentować ich dotychczasowy efekt, aby w proces rozwoju technologii włączyć jej potencjalnych odbiorców. Dążymy do tego, aby maszyna która trafi do sprzedaży w 2019 roku spełniała oczekiwania wymagających firm produkcyjnych – mówi Tomasz Szymański, Prezes i założyciel VERASHAPE.

Producent zapowiada, że maszyna nad którą pracuje sztab ekspertów, zmieni dotychczasowy sposób myślenia o druku 3D w technologii FDM. Dzięki 5-osiowej kinematyce, wyposażonej w obrotowo-uchylną platformę roboczą,  wielu specjalistów wytwarzania przyrostowego przestanie ograniczać się do konwencjonalnej metody druku „warstwa po warstwie”.

Nasza maszyna pozwala na indeksowany druk 5-osiowy, wzbogacający dotychczasową metodę drukowania modelu o możliwość przeniesienia płaszczyzny druku na inną wydrukowaną wcześniej powierzchnię. Pozwala również na symultaniczny druk 5-osiowy, odchodzący od standardowej metody drukowania „warstwa po warstwie” na rzecz wykonywania przestrzennych modeli o zadanej powierzchni trójwymiarowej, dzięki równoczesnemu wykorzystywaniu wszystkich osi maszyny – mówi Marek Kantowski, R&D Lead Engineer w VERASHAPE.

VSHAPER 5-Axis Machine charakteryzuje się aktywną przestrzenią roboczą w kształcie walca o średnicy 300 mm i wysokości 300 mm. Urządzenie wyposażone jest w bank narzędzi umożliwiający używanie kilku różnych głowic w jednym procesie drukowania. Dzięki stałej temperaturze w komorze oraz podgrzewanej platformie roboczej, maszyna może przetwarzać większość materiałów termoplastycznych.

W ramach programu VSHAPER Open Innovation, dołożymy wszelkich starań, aby prace badawczo-rozwojowe nad 5-osiową maszyną wspomagającą wytwarzanie addytywne, były pracami na rzecz konkretnych odbiorców tej nowatorskiej technologii. Firmy zainteresowane wdrożeniem technologii druku 5D, bo o takim możemy już dzisiaj mówić, mają bezpośredni i realny wpływ na funkcjonalność maszyny, która docelowo wspomoże ich procesy produkcyjne – dodaje Tomasz Szymański.

Opracowano na podstawie informacji firmy VERASHAPE

 

error: Alert: Treść jest chroniona.