Pionierska technologia cyfrowego zadruku 3D
16 maj 2017 13:58

Veika, litewski producent materiałów tapetowych, opracował nową technologię druku o nazwie DIMENSE, która pozwala na uzyskanie efektów przestrzennych w produkcji tapet ściennych. Ta pionierska technologia umożliwia jednoczesne drukowanie oraz wytłaczanie w ramach jednego ciągłego procesu. Dzięki temu struktura i motyw mogą być idealnie dopasowane do siebie, co oferuje zupełnie nowe możliwości dla branży tapetowej. Przykładem może być tapeta imitująca strukturą korę, która nie tylko wygląda realnie, ale i w dotyku przypomina prawdziwe drzewo.

Do tej pory proces wytłaczania ograniczał znacznie wzornictwo w produkcji tapet. W celu uzyskania efektu trójwymiarowego musiał być wykonany odpowiedni cylinder drukujący odzwierciedlający wytłaczany wzór. W tym przypadku rozmiar i format wytłaczania nie mogły przekroczyć obwodu cylindra. Dlatego konwencjonalna technologia produkcji tapet ograniczała możliwości nadania im różnorodnej struktury. Pomimo szerokiej dostępności barw i motywów wytłaczane były proste wzory, powtarzające się na całej powierzchni tapety.

Ten czynnik ograniczający zainspirował inżynierów z firmy Veika do poszukiwań innych metod produkcji. „Proste, powtarzalne wytłoczenia nie satysfakcjonowały nas, dlatego chcieliśmy stworzyć tapety, w których wytłaczanie idealnie pasuje do drukowanych motywów” - wyjaśnia dr Aleksey Etin z firmy Veika i dodaje:  „Naszym rozwiązaniem jest właśnie  technologia DIMENSE, ponieważ dzięki niej po prostu drukujesz tłoczenie."

W celu zrealizowania swojego pomysłu Veika musiała opracować zupełnie nowe urządzenie. 25 pracowników działów badawczo-rozwojowych pracowało przez kilka lat, aby finalnie uzyskać innowacyjną drukarkę. Urządzenie o nazwie DIMENSOR współpracuje z przyjaznymi dla środowiska atramentami i materiałami bazowymi, które firma oferuje i dystrybuuje pod marką ECODECO. Rozwiązanie składa się z dwóch głównych elementów: drukarki inkjetowej oraz kalandra. Do cyfrowego wytłaczania obrazów wymagane jest specjalne przygotowanie plików, dostosowanie podłoży, jak również dobór odpowiednich atramentów. Drukarka wykorzystuje piezoelektryczną technologię inkjetową, posiada dwie głowice drukujące oraz 1440 dysz (8 rzędów x 180 dysz) w każdej głowicy drukującej.

Jak twierdzi producent, nowa technologia druku jest w stanie zmienić całą branżę tapet. Nie ma już potrzeby produkowania cylindra obrotowego dla każdego projektu – w konsekwencji możliwe staje się uruchomienie nawet małych partii produkcyjnych, szybkie przetwarzanie nowych wzorów, a nawet produkcja pojedynczych tapet dla klientów indywidualnych.

Drukarki DIMENSOR będą dostępne na rynku od przyszłego roku dla wybranych producentów tapet, nadając nowy wymiar standardowym materiałom stosowanym do pokryć ściennych.

Firma Veika Sp. z o.o. jest producentem innowacyjnych tapet, atramentów na bazie wody, rozwiązań dla sitodruku, wklęsłodruku, fleksografii oraz druku inkjetowego. Oferowane produkty znajdują zastosowanie w branży pokryć ściennych, a także w cyfrowym druku wielkoformatowym. Firma Veika z siedzibą w Wilnie powstała w 1991 r., odnotowując intensywny rozwój na przestrzeni ostatnich lat. Liczne obiekty badawczo-rozwojowe, w tym laboratoria zajmują się aplikacjami, analizami, prototypowaniem i projektowaniem nowych rozwiązań. Veika przywiązuje dużą wagę do jakości swoich produktów, ochrony środowiska oraz zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, przy jednoczesnym spełnieniu surowych wymagań i regulacji prawnych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Veika