Tonery metaliczne Xeikon
26 kwi 2022 06:00

Firma Xeikon poinformowała o wprowadzeniu złotych i srebrnych tonerów metalicznych wzbogacając portfolio Xeikon Cheetah 2.0, najbardziej zaawansowanej serii cyfrowych maszyn do etykiet na rynku. Decyzja wynika ze strategii firmy polegającej na koncentracji na branży etykiet i opracowaniu rozwiązań dostosowanych do rozmaitych aplikacji.

 

Produkcja etykiet na wino, produkty medyczne i kosmetyki zazwyczaj wymaga dostosowania kolorystycznego i specjalnych efektów estetycznych. Tradycyjnie  osiąga się to poprzez drukowanie na metalicznym podłożu, przy użyciu atramentów metalicznych lub przy wykorzystaniu procesu foliowania na zimno lub na gorąco. Jednak te powszechnie stosowane techniki wiążą się z wysokimi kosztami konfiguracji ze względu na rosnące ceny materiałów i narzędzi oraz dużą ilość odpadów wytwarzanych w celu osiągnięcia wymaganej jakości. Dodanie metalicznego koloru do druku cyfrowego eliminuje te koszty, pozwala uniknąć procesów wtórnych i odblokowuje nowe opcje projektowania etykiet o wartości dodanej takiej jak np. personalizacja.

Kilka lat temu Xeikon wprowadził na rynek serię „Creative Toner”, zaprojektowaną w celu wzbogacenia portfolio o kolory Palladium Silver i Matt Silver. Obecnie Xeikon rozszerza tę rodzinę produktów o metaliczne złoto i srebro, aby zapewnić cyfrową alternatywę dla złota lub srebra drukowanego tradycyjnymi metodami. Metaliczne kolory nadają się do wykorzystania w maszynach Xeikon Cheetah, gdzie technologia suchego toneru pozwala na bezproblemową  zmianę kolorów dzięki wymianie jednostki dozującej toner. Co ważne, w przypadku suchego tonera nie jest wymagany intensywny proces czyszczenia i kolory można sprawnie zmieniać między zadaniami.

Wraz  z ewolucją cyfryzacji technologia cyfrowa staje się bardziej zintegrowana ze wszystkimi procesami, w tym realizacją produkcji druku.  Xeikon oferuje obecnie cyfrowe zdobienie offline do 2D, 3D, lakierowanie dotykowe i foliowanie na maszynie Xeikon Fusion Embellishing Unit (FEU). Upiększanie pełnokolorowym nadrukiem cyfrowym jest dostępne w przypadku bieli w serii Xeikon Panther UV-IJ.  Zastosowanie tonerów metalicznych w urządzeniach Xeikon Cheetah 2.0  znacznie ułatwia produkcję etykiet, sprawia, że procesy są mniej złożone, a czas realizacji zadania ulega skróceniu, co upraszcza cały proces produkcji.

Filip Weymans, wiceprezes Xeikon ds. marketingu, potwierdza: Rozwój tonerów dostosowanych do nowych aplikacji umożliwia drukarniom tworzenie własnych rozwiązań cyfrowych, co pozwala wyróżnić się na tle innych dostawców druku i wzmacnia konkurencyjność. Dzięki tonerom Xeikon Metallic Gold i Silver kontynuujemy zaangażowanie w innowacje w zakresie najnowocześniejszych technologii i stwarzamy nowe możliwości dla branży druku etykiet.

Tonery metaliczne Xeikon będą dostępne w sprzedaży od maja 2022 roku dla wszystkich użytkowników Xeikon Cheetah 2.0.

Podczas Xeikon Café Europe 2022, wydarzenia, które odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia, odwiedzający zobaczą pokazy na żywo organizowane w Global Innovation Center. Drukarnie etykiet i konwerterzy dowiedzą się również, w jaki sposób najnowsze rozwiązania Xeikon są w stanie wnieść większą wartość do ich oferty. Ponadto odwiedzający będą mogli rezerwować indywidualne spotkania z ekspertami Xeikon, co pozwoli uzyskać dogłębny wgląd w nowe technologie, jak również omówić indywidualne potrzeby oraz możliwości nowych zastosowań.

 Opracowano na podstawie informacji firmy Xeikon