Titan Robotics wprowadza nowe wielkoformatowe drukarki 3D
23 sty 2017 10:31

titanrobotics3d_23.01.17Podczas ostatniej edycji targów technologicznych CES 2017 amerykańska firma Titan Robotics produkująca przemysłowe, wielkoformatowe drukarki 3D poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowego modelu drukarki – Cronus 3D. Wyposażone w pięć głowic drukujących urządzenie będzie dostępne w sprzedaży od lutego 2017.

Proces wytwórczy w addytywnych metodach druku 3D takich jak FFF (Fused Filament Fabrication) polega na roztopieniu w podgrzewanej głowicy materiału (filamentu), który następnie jest nakładany na stół roboczy. Kiedy pierwsza warstwa jest już położona, do obiektu dodaje się kolejne powierzchnie, aż wydrukowany zostanie cały model. Popularny w warunkach domowych i biurowych druk FFF realizowany za pomocą jednej dyszy wymaga czasu, szczególnie przy tworzeniu większych obiektów. Aby drukowanie 3D mogło skutecznie konkurować z tradycyjnymi środkami produkcji, niezbędne jest przyspieszenie całości procesu tworzenia. Odpowiedzią na te potrzeby wydaje się być Project Escher – plugin do oprogramowania Autodesk Netfabb, przeznaczonego do projektowania w technologii addytywnej. Ten dodatek systemowy umożliwia zaprogramowanie wielu głowic do jednoczesnego drukowania tego samego obiektu.

W materiale wideo, demonstrującym zasady działania drukarki Cronus, Andreas Bastian – główny naukowiec w firmie Autodesk wyjaśnia, jakie wyzwania stoją przed wielkoformatowym drukiem wielogłowicowym: „Problemem nie jest to, jak szybko można uruchomić głowicę drukującą, lecz jak szybko można stopić plastik. Dodatkowo uruchamiamy coraz więcej głowic do wykonywania różnych zadań, mających prowadzić do tego samego celu końcowego. To trochę jak nauka gry na instrumencie muzycznym prawą i lewą dłonią, które kontrolują różne części instrumentu.  Z tą różnicą, że nasza drukarka Cronus ma pięć ramion” – zażartował Bastian.

Swego rodzaju „mózgiem” drukarki jest układ Raspberry Pi, który działa jak przewodnik, przetwarzając ścieżki głowic drukujących. Ponieważ głowice poruszają się niezależnie od siebie, Cronus może drukować jeden kompletny obiekt zamiast wielu kopii poszczególnych jego części. Maksymalne wymiary drukowanych obiektów to 77x30x20 cali (długość x szerokość x wysokość).

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Industry