Technologia UV otwiera nowe możliwości dekoracji metali
17 sty 2019 14:31

IST Metz, wieloletni  partner technologiczny firmy Hoffmann Neopac, dostarcza rozwiązania w zakresie utwardzania promieniami UV wykorzystywane w procesach dekorowania metali.

Producenci decydują się na użycie metalowych opakowań, jeśli zależy im na szczególnie dobrym zabezpieczeniu produktu lub jego atrakcyjnej prezentacji. Dodatkowymi atutami metalu jako surowca są jego trwałość, a także możliwość poddania w 100% recyklingowi bez utraty jakości.

Szwajcarski producent, firma Hoffmann Neopac od 2002 roku stosuje technologię UV dostarczając indywidualne modele opakowań metalowych dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, tytoniowego i stomatologii.

„Produkcja opakowań stanowi podstawową działalność Hoffmann Neopac od ponad 125 lat. Nasze pojemniki z blachy ocynkowanej wyprodukowane w zakładach w Thun (Szwajcaria) dla przemysłu spożywczego, tytoniowego i cukierniczego słyną z walorów dekoracyjnych” - wyjaśnia Michael Wagner, dyrektor operacyjny firmy i dodaje: „Intensywność przesyłania nowych projektów przez działy marketingowe naszych klientów jest coraz większa. W przypadku niektórych produktów szablony zmieniają się dwa razy w roku. Rośnie też zapotrzebowanie na efekty specjalne – wykończenia błyszczące i matowe. Jesteśmy przygotowani produkcyjnie i technologicznie do realizacji tego typu zamówień.”

20 lat temu firma podjęła próbę odrzucenia tradycyjnych metod utwardzania termicznego, instalując swoją pierwszą wielobarwną maszynę do druku wyposażoną w opcję utwardzania UV.  Wówczas zapadła także decyzja o współpracy z IST Metz, który dostarcza takie rozwiązania. W porównaniu z utwardzaniem termicznym technologia UV jest znacznie bardziej wydajna i wymaga mniejszej przestrzeni. W efekcie systemy UV okazują się bardziej ekonomiczne również pod względem kosztów obsługi i napraw. Pozytywne doświadczenia z rozwiązaniami UV doprowadziły do ​​całkowitej rezygnacji z tradycyjnych metod termicznych w 2007 roku. Druga maszyna drukująca - Roland 900 została również wyposażona w system utwardzania UV firmy IST Metz.

Wytłaczanie w przypadku złożonych i nietypowych kształtów puszek jest połączone z koniecznością mechanicznego rozszerzania metalu. Dla wielu projektów może okazać się to prawdziwym wyzwaniem. Aby zapobiec pękaniu atramentu, materiał nie może być zbyt kruchy lub zbyt elastyczny. Kluczowy dla finalnego efektu okazuje się proces utwardzania.

Michael Wagner wyjaśnia: „Naszym celem jest sprostanie wysokim wymaganiom jakościowym stawianym produktom finalnym. Pod tym kątem odpowiednio zarządzamy parametrami systemów atramentowych. Uzyskanie tak zadowalających rezultatów jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod utwardzania metalu.”

Decyzja o wyborze technologii UV okazała się kamieniem milowym także w zakresie zużycia ciepła i energii. Dzięki redukcji liczby pieców do utwardzania z siedmiu do dwóch Hoffmann Neopac osiągnął zauważalny spadek zużycia energii. Jako firma szwajcarska producent oszczędza także na podatku, który należy uiścić w przypadku używania rozpuszczalników, a który przestaje obowiązywać, gdy stosowane są atramenty UV niezawierające VOC.

Hoffmann Neopac opracował innowacyjny proces bezpośredniej dekoracji metalu, możliwy dzięki zastosowaniu systemu UV firmy IST Metz. Skutecznie kontrolowane układy lamp oddziałują na powierzchnię arkusza, aby drukowanie odbywało się bez wcześniejszego nałożenia podkładu. To rozwiązanie zostało w 2012 roku objęte ogólnoeuropejskim patentem (EP 2 428 359 B1). Jak dotychczas zakłady produkcyjne w Thun są jedynym użytkownikiem,  który w pełni realizuje proces bezpośredniej dekoracji metalu oparty na tej metodzie.

Dodatkowymi zaletami, na które wskazują przedstawiciele  Hoffmann Neopac, są łatwość obsługi, możliwość precyzyjnej kontroli wydajności, jak również opcja szybkiej zmiany lamp.  W Thun używane są tylko oryginalne lampy UV o bardzo wysokiej wydajności. Odpowiednio skonstruowana umowa serwisowa z IST Metz obejmuje między innymi całkowitą wymianę lamp raz w roku, w ramach konserwacji zapobiegawczej. Następnie system ponownie działa całodobowo przez 365 dni. Dzięki temu unika się nieplanowanych przestojów w celu wymiany pojedynczych lamp.

Aby uzyskać porównywalny z innymi rodzajami opakowań efekt druku i dekoracyjnego wykończenia metalu, niezbędna jest  zaawansowana wiedza techniczna. Hoffmann Neopac wspiera firmy, które mają niewielkie doświadczenie z opakowaniami metalowymi, oferując im usługi doradztwa projektowego.

Myśląc o przyszłości, Michael Wagner spodziewa się wzrostu popularności cyfrowych maszyn drukujących wyposażonych w systemy utwardzania LED, takie jak oferuje IST Metz. Według Michaela Wagnera trend ten byłby silniejszy, gdyby producenci maszyn drukujących i systemów LED wspólnie z przedstawicielami producentów atramentów opracowali wspólne, zintegrowane rozwiązanie.

Opracowano na podstawie informacji firmy IST Metz